به گزارش ترجمان صبح، قاسم جعفروند روز دوشنبه همزمان با روز جهانی ماهیگیری و آبزی پروری در یک گفت و گوی خبری با بیان این‌که شهرستان های سراب با صید یک هزار و ۳۱۱ تن ماهی و مراغه با صید یک هزار و ۳۰۰ تن ماهی در شیلات پیشتاز هستند، اظهار کرد: پارسال ۲ تن آرتمیا، ۵۲ تن ماهیان خاویاری، ۶۵۰ هزار قطعه زالو و ۱۳ میلیون و ۷۵ هزار قطعه ماهی زینتی در استان تولید شد.

وی با اشاره به وضعیت شهرستان های آذربایجان شرقی در تولید انواع ماهی، افزود: سال گذشته پنج هزار و ۴۲۶ تن ماهی سردآبی و سه هزار و ۱۷۷ تن ماهی گرمابی در استان پرورش یافت که شهرستان مراغه با صید یک هزار و ۲۸۰ تن ماهی سردابی و خداآفرین با صید یک هزار و ۷۰ تن ماهی گرمابی رتبه نخست را کسب کردند.

وی با بیان اینکه ظرفیت های توسعه آبزی‌ پروری استان بدون لحاظ محدودیت های موجود افزون  بر ۱۷ هزار و ۴۶ تن تولید انواع آبزیان است، ادامه داد: براساس هفتمین برنامه پیشنهادی شیلات استان به سازمان شیلات کشور در خصوص نیازسنجی و پیش بینی تولید، در سال جاری با تخصیص ۱۰۷ میلیارد ریال اعتبار به این بخش، کل تولیدات بخش شیلات استان از هشت هزار و ۶۰۰ تن به ۹ هزار و ۲۰۰ تن در سال خواهد رسید.

جعفروند با بیان این‌که براساس این برنامه، تولید سالانه بخش شیلات آذربایجان شرقی در سال ۱۴۰۴ به ۱۲ هزار و ۵۰۰ تن می‌رسد، گفت:  طرح های در دست اجرای این حوزه شامل شهرک شیلاتی پایاب سد حاجیلار چای ورزقان با ظرفیت تولید یک هزار و ۵۰۰ تن ماهی سردآبی، پرورش آرتمیا در حاشیه دریاچه ارومیه در شهرستان عجب شیر با ظرفیت تولید ۲۰ تن بیوماس و چهار تن سیست و یک مجموعه کشت و صنعت با تولید ۱۲۵ تن قزل آلا، ۱۲۵ تن ماهی گرمابی و۱۲۵ تن خاویاری است.

وی ادامه داد: از طرح های دیگر بخش شیلات استان نیز می‌توان به طرح های پرورش ماهی در مخزن سد خداآفرین با ظرفیت تولید ۲ هزار تن ماهی گرمابی، شرکت پرورش ماهیان سردآبی با ظرفیت تولید یک هزار و ۴۴۰ تن قزل آلا و پرورش ماهی خاویاری در حاشیه رود ارس با ظرفیت تولید ۱۰۰ تن گوشت ماهی خاویار اشاره کرد.

وی در خصوص مهم ترین مشکلات و چالش‌های بخش آبزی‌پروری آذربایجان شرقی نیز تشریح کرد: نظام نامه آبزی پروری موجود در آب های داخلی که دوره آزمایشی آن در سال ۹۳ به اتمام رسیده است، دارای مشکلات بسیاری بوده و نوسانات شدید قیمت نهاده‌ها و افزایش قیمت تمام شده نیز بهره برداران این حوزه را با چالش‌هایی مواجه کرده است.

 مدیر شیلات و امور آبزیان سازمان جهادکشاورزی آذربایجان شرقی با انتقاد از عدم توجه وزارت نیرو به مفاد ماده ۲۴ آئین نامه اجرایی قانون حفاظت و بهره‏برداری از منابع آبزی مبنی بر تخصیص سهم  آبزی‏ پروری از تاسیسات آبی احداثی خود، افزود: نبود بخش تحقیقات شیلات در مرکز تحقیقات و عدم وجود کارشناس تکثیر و پرورش آبزیان در سطح استان جزو مهمترین مشکلاتی است که بخش شیلات استان با آن درگیر است.

جعفروند با اشاره به سایر مشکلات این بخش، اظهار کرد: آذربایجان شرقی با وجود این‌که دارای هیچ دریایی نیست اما یکی از استان های دارای ظرفیت در بخش شیلات محسوب می‌شود که سرمایه گذاران می‌توانند با ورود به این حوزه هم در گسترش تولیدات آبزیان استان سهیم باشند و هم به سودهایی در این حوزه دست یابند.