به گزارش ترجمان صبح، سیدمرتضی نیرومند در مراسم رونمایی از اعطای گواهینامه ثبت ملی نخودچی ممقان به عنوان اثر ملی ناملموس در فهرست آثار ملی و ابطال تمبر اختصاصی خوشه نخودچی افزود: بعد از ثبت برند نخودچی به اسم ممقان و ثبت تمبر اختصاصی آن، این محصول وارد رقابت جهانی شده است.

وی اظهار داشت: شرکت شهرک های صنعتی آذربایجان شرقی در راستای فرمایشات رهبر معظم انقلاب و تاکید ایشان بر حمایت از صنایع کوچک و متوسط، اقدامات لازم برای ارزیابی خوشه های صنعتی استان را آغاز کرده است.

مدیرعامل شرکت شهرک‌های صنعتی آذربایجان‌شرقی گفت: هم اکنون از ۴۰ خوشه استانی ۱۳ خوشه امکان سنجی شده و امکان سنجی چهار خوشه از جمله نخودچی ممقان نیز در دست اقدام است.

نیرومند، ادامه داد: اهمیت خوشه های تولیدی، سبب شده که شرکت شهرک‌های صنعتی استان در حمایت از تولید کنندگان ممقان، خوشه صنعتی نخودچی را تاسیس کند.

وی یادآوری کرد: با توجه به لزوم برندسازی، پرونده ثبت ملی مهارت نخودچی به عنوان اثر ناملموس فرهنگی تدوین و به دارایی کل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی آذربایجان شرقی تحویل شد و با طی کردن مراحل قانونی و اداری در فهرست آثار ملی به ثبت رسید.