به گزارش ترجمان صبح،بیانیه هییت داوران دومین جشنواره داستان کوتاه مقاومت به شرح زیر است:

بسم‌الله الرحمن الرحیم

لاله این چمن آلوده رنگ است هنوز/ سپر از دست نینداز که جنگ است هنوز

سالیانی است که شعله‌های آتش جنگ افروزان به پشتوانه پایداری و مقاومت مردان و شیرزنان ایران فرونشسته و نعمت امنیت و آرامش بر گستره ایران اسلامی سایه گسترانده است و ادامه حیات این امنیت با زنده نگهداشتن نشانه‌ها و مولفه‌های دوران مقاومت و ایثار میسر خواهد بود که اگر اینچنین نبود در مقاطع مختلف و پیچ‌های حساس، زمینگیر می‌شدیم و عاجز می‌شدیم از خلق حماسه‌های مشابه در وقایعی چون شیوع ویروس کرونا و یا فعالیت‌های خرابکارانه و ضد انقلابی دشمنان خارجی و داخلی. ایران اسلامی در تمام لحظات حیات و رشد خود شاهد دسیسه‌ها و دشمنی‌های متعددی بود که هیچ یک از این تلاش‌ها نتوانست زخمی کاری بر پیکر قدرتمند آن وارد نماید و هر بار به پشتوانه رشادت ملت غیور خود نقشه‌های کوردلان را نقش بر آب کند. لحظه به لحظه رشد درخت انقلاب مملو از نشانه‌ها و درس‌هایی است که باید به نسل‌های بعد و نسل جوان فعلی منتقل و منتشر گردد. یکی از راه‌های نشر این ارزش‌ها هنر در شاخه‌های مختلف آن علل‌الخصوص داستان و قصه می‌باشد که کوتاه‌ترین نوع آن به مذاق مخاطب امروزی خوش‌تر می‌آید.فلذا در راستای اهداف عایه انقلاب فرهنگی و تاکیدات مقام  معظم رهبری که هنر را بهترین راه انتقال مفاهیم مقدس انقلاب و دفاع مقدس بیان نموده‌اند دومین دوره جشنواره داستان کوتاه مقاومت توسط بسیج هنرمندان شهرستان بناب و زیر نظر بسیج هنرمندان استان و با مشارکت …. فراخوان خود را در هفته دفاع مقدس سالجاری منتشر نمود. داستان‌نویسان استان آثار خود را می‌بایستی در موضوعات دفاع مقدس، مکتب سلیمانی و مدافعان حرم، مدافعان سلامت، مسجد محوری در فعالیت‌های شخصی و جمعی و تحکیم بنیاد خانواده تا ۱۳ آبان به دبیرخانه ارسال می‌کردند. داستان‌های کوتاه کوتاه نباید بیش از ۲۵۰ کلمه می‌بود که با این مختصات ۴۵ اثر از نقاط مختلف استان و تعدادی اثر نیز از خارج از استان به جشنواره رسید. آثار کدگذاری شده و با حذف نام و نام خانوادگی نویسندگان توسط سه داور مورد داوری قرار گرفت. لازم به ذکر است بخاطر احترام به شیوه‌نامه جشنواره آثاری که از خارج از استان به دبیرخانه ارسال شده بود به مرحله داوری راه نیافتند که هییت داوران بر خود وظیفه می‌داند از این نویسندگان تشکر و قدردانی نماید که در راستای ارج نهادن به سعی این دوستان گواهی شرکت در جشنواره به تمامی شرکت‌کنندگان خارج از استان ارسال خواهد شد.

هییت داوران در بررسی آثار به این مهم دست یافت که اغلب نویسندگان این آثار درک درستی از چهارچوب گونه داستان کوتاه کوتاه که همانا تکیه بر یک اتفاق مرکزی آشکار و یا پنهان این نوع از داستان ندارند و همچنین از ضربه نهایی که اصل مهم تاثیرگذار بودن این نوشته‌ها می‌توانست باشد، غافل بوده‌اند که برای رفع این مشکل می‌بایستی کارگاه‌های متعددی در سطح استان برگزار و از تجربیات اساتید داستان‌نویسی بهره برد.

امید آن داریم با همت و پیگیری‌های مستمر و همیشگی رییس بسیج هنرمندان استان که همواره حامی هنر نتعهد و انقلابی بوده‌اند برای برگزاری چنین کارگاه‌هایی تلاش و برنامه‌ریزی گردد که البته اگر نبود دوندگی و همت این عزیزان شاید این جشنواره به ایستگاه پایانی خود نمی‌رسید.

هییت داوران دومین جشنواره داستان کوتاه مقاومت با در نظر گرفتن جمیع شرایط و بررسی تمام جوانب کار سه داستان را به عنوان داستان‌های برگزیده و پنج داستان را به عنوان آثار تقدیری به شرح زیر معرفی می‌نماید. امید که شاهد رشد تناور شدن هنر متعهد و انقلابی کشور عزیزمان ایران اسلامی باشیم.

والسلام علیکم و الرحمه‌الله و برکاته

هییت داوران دومین جشنواره استانی داستان کوتاه مقاومت

رضا قلیزاده، وحید آقاکرمی و داود خدایی

چهارم آذرماه سال ۱۴۰۰

اسامی برگزیدگان این جشنواره نیز به شرح زیر است:

به موجب رای هیات داوران دومین جشنواره استانی داستانک نویسی مقاومت شهرستان بناب جایزه نفر اول برگزیده، شامل تندیس جشنواره ، لوح تقدیر و مبلغ نقدی ۱۰،۰۰۰،۰۰۰ ریال تقدیم شد به داستانک “قومقوما” به نویسندگی جناب آقای یوسف سلیمانی از شهرستان اهر/ جایزه نفر دوم برگزیده، شامل تندیس جشنواره، لوح تقدیر و مبلغ نقدی ۸،۰۰۰،۰۰۰ ریال تقدیم شد به داستانک “قنات ۲۵” به نویسندگی سرکار خانم خدیجه عبدوی از شهرستان سراب/ جایزه نفر سوم این جشنواره شامل تندیس جشنواره لوح تقدیر و مبلغ نقدی ۵،۰۰۰،۰۰۰ ریال تقدیم شد به داستانک “خاک و شقایق” به نویسندگی سرکار خانم مهدیه داداش رستمی شهرستان بناب اعطا شد.

همچنین هیئت داوران دومین جشنواره استانی داستانک نویسی مقاومت شهرستان بناب ۵ جایزه تقدیر خود را بدون اولویت به آثار زیر تقدیم کرد:
داستانک “رادیو” به نویسندگی علیرضا قاسمی از شهرستان بناب
داستانک “جوانمرد بناب” به نویسندگی علی احمدی زاویه از شهرستان تبریز
داستانک “آلزایمر” به نویسندگی کریم شجاعی از شهرستان مراغه
داستانک “بچه را با پدر تنها نگذار” به نویسندگی پریسا پاک نیا از شهرستان بناب
داستانک “سفر” به نویسندگی داوود هوشنگ روشنک از شهرستان تبریز

*

در اثنای این جشنواره از خانواده شهید هنرمند والامقام نصرت ا… غفاریان زاد و همچنین مدیران کانون های بسیج هنرمندان شهرستان های مراغه،عجبشیر،ملکان نیز تجلیل شد.

همچنین از طرف سازمان بسیج هنرمندان استان آذربایجان شرقی و کانون بسیج هنرمندان شهرستان بناب از اسپانسر مالی این جشنواره جناب آقای دکتر مسعود شامانی سرپرست محترم مجتمع فولاد صنعت بناب و مدیریت محترم منابع انسانی مجتمع فولاد صنعت بناب جناب آقای مهندس نورا… خیری بخاطر حمایت های بی دریغ و خالصانه خود از فرهنگ و هنر و علی الخصوص جامعه هنری شهرستان بناب، تقدیر شد.