به گزارش ترجمان صبح، حسین اسمعیلی سنگری روز سه شنبه در جمع خبرنگاران، افزود: با توجه به اینکه رعایت ضوابط بافت تاریخی و همچنین بازار جهانی تبریز در عرصه و حریم این مجموعه تاریخی الزامی است، لذا همگون‌ سازی نماهای ساختمانی از جمله اقداماتی است که با نظارت میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری و همکاری اصناف و کسبه بازار جهانی به‌ صورت مستمر در حال پیگیری و اجرا است.

وی افزود: در راستای این هدف نمای ساختمان‌هایی که پیش از ثبت جهانی بازار تاریخی تبریز در حریم بازار حرمخانه احداث شده اند، با نظارت میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری در حال همگون‌سازی هستند.

اسمعیلی اظهار داشت: تاکنون نمای تعداد چهار ساختمان طبق ضوابط بافت تاریخی همگون‌سازی شده است و اجرای این عملیات در باقی ساختمان‌ها نیز به همت اصناف و کسبه بازار در دستور کار قرار گرفته است‌.

وی همچنین از اتمام کف سازی تیمچه و دالان‌های شمالی امیر بازار تاریخی تبریز خبر داد و افزود: در راستای ساماندهی و بهسازی تیمچه‌های امیر بازار جهانی تبریز، کف سازی تیمچه شمالی که به همت اصناف و کسبه این تیمچه در حال اجرا بود به اتمام رسید.

اسمعیلی اضافه کرد: در ادامه برنامه‌های ساماندهی تیمچه‌های امیر بازار جهانی تبریز، نورپردازی تیمچه شمالی در دستور کار قرار دارد که پس از طی مراحل لازم این پروژه نیز با سرمایه‌گذاری اصناف و کسبه اجرا خواهد شد.

وی گفت: با توجه به اینکه بازار تاریخی تبریز میراثی همواره پویا و زنده است، لذا حفاظت و مرمت آن به‌ صورت مستمر به همت اصناف و کسبه و همچنین نظارت اداره کل میراث فرهنگی استان در حال انجام است که در این راستا عملیات ساماندهی تیمچه امیر جنوبی نیز انجام شده است.