به گزارش ترجمان صبح، مهدی گودرزی، رییس فدراسیون ترای‌اتلون (ورزش‌ سه‌گانه) کشور که به تبریز سفر کرده است، عصر دیروز در نشست خبری با اصحاب رسانه، عنوان داشت: ترای‌اتلون یک ورزش ابداعی نیست و این ورزش از قدیم الایام به‌صورت گسترده فعالیت داشته است.

وی با اشاره به ارزش دادن به ۳ ورزش شنا، دوچرخه‌سواری و دو و میدانی، مطرح کرد: به عبارت خیلی ساده، شنا ما را از غرق شدن نجات می‌دهد. دوچرخه نیز بهترین وسیله برای گذران زندگی ما به همراه تندرستی است و بچگی خیلی از افراد هم با این وسیله عجین شده است. اهمیت دو و میدانی و حتی شاید پیاده‌روی تند نیز برای همه مشخص است. این ۳ ورزش همیشه توسط جامعه پزشکی برای داشتن تندرستی و سلامتی، توصیه شده است.

رئیس فدراسیون ورزش‌های سه‌گانه با اشاره به گستردگی فعالیت ورزش ترای‌اتلون، گفت: امروزه ۱۷۴ کشور جهان دارای ساختار قابل قبول عضویت در اتحادیه جهانی را دارا هستند. ترای‌اتلون ۵ درجه عضویت دارد که در درجه پنجم فقط ۲ کشور عضویت دارند که بهترین مرتبه عضویت محسوب می‌شود. در درجه چهارم کشور ایران عضویت دارد که از آسیا فقط کشورمان، ژاپن، چین و چین تایپه عضویت دارند و این سطح از موفقیت برایمان بسیار حائز اهمیت است.

گودرزی افزود: فدراسیون به خوبی توانسته است ۹ هیئت استانی را با این ورزش همراهی کامل داشته باشد که در مسابقات اخیر هم این ۹ استان، مدال‌های بسیار متعدد و رنگارنگی را کسب کردند. به شدت معتقدم که باشگاه‌های بدنسازی باید به ورزش پاک اهمیت زیادی بدهند. دوچرخه‌سواری ثابت و دویدن روی تردمیل یکی از ورزش‌های مهم هوازی است که در باشگاه‌های بدنسازی انجام می‌شود و مربیان این باشگاه‌ها صرفا باید به نمایش اندام بسنده نکنند و بحث ورزش هوازی را هم جدی بگیرند.

وی تاکید کرد: شیوع گسترده ویروس کرونا و محدودیت‌های کرونایی (بسته شدن باشگاه‌های بدنسازی) باعث شد تا ما نتوانیم برخی اقدامات و پیش‌بینی‌های خود را برای تعامل بیشتر با فدراسیون مربوطه انجام دهیم که مطمئنا با عادی شدن شرایط، این امر مهم نیز رخ می‌دهد.

این مقام مسئول در ارتباط با اساسنامه فدراسیون برای شناسایی هیئت‌های فعال، تاکید کرد: خوشبختانه توانستیم نظام ارزیابی عملکرد هیئت‌های ورزشی را به اتمام برسانیم. بحث برگزاری مسابقات استانی، اعزام ورزشکاران، فعالیت اعضا و ورزشکاران هیئت از جمله این مسائل است. هیئت آذربایجان‌شرقی جزو ۳ هیئت فعال ایران است و معتقدم آذربایجان‌شرقی نماد و سمبل دیگر استان‌ها می‌تواند باشد.

گودرزی در خصوص آخرین وضعیت سرمربی تیم ملی ایران، ابراز داشت: پرونده حضور سرجیو مربی پرتغالی در راس کادرفنی ایران کماکان باز است. متاسفانه شرایط ارزی کشورمان و بحث تحریم‌های آمریکا باعث شده بود تا حضور وی با قراردادی بلندمدت میسر نشود. اما در هیئت مدیره فدراسیون این موضوع کماکان مطرح است و انشالله به‌زودی وضعیت کادرفنی تیم ملی را تعیین و تکلیف می‌کنیم.

وی در پایان صحبت‌هایش اشاره‌ای به فعالیت‌های همگانی و آموزشی هیئت ترای‌اتلون آذربایجان‌شرقی داشت و خاطرنشان کرد: یکی از مزیت‌های استان آذربایجان‌شرقی، بحث آموزش به کودکان از سنین پایین است. در حال رایزنی هستیم که به‌زودی با فدراسیون قطر نیز تفاهم‌نامه‌ای داشته باشیم که در صورت منعقد شدن آن، تبریز اولین پایگاه‌ ترای‌اتلون کشور معرفی و با حضور مسئولان قطری، بازدید میدانی نیز خواهیم داشت تا با تعامل با کشورهای حوزه خلیج فارس در تمامی فواصل، تمرینات خوبی داشته باشیم.

گفتنی است که در پایان نشست خبری رئیس فدراسیون ترای‌اتلون کشور از کتب تخصصی مربوط به این رشته با حضور ایوب بهتاج، مدیرکل ورزش و جوانان آذربایجان‌شرقی و فرامرز رنجکش، رئیس هیئت ترای‌اتلون آذربایجان‌شرقی رونمایی شد و از خبرنگاران فعال در این رشته نیز تقدیر به عمل آمد.