به گزارش ترجمان صبح، حجت الاسلام والمسلمین سید محمدعلی آل هاشم به مناسبت هفته جهانی معلولان در دیدار مدیرکل بهزیستی و رؤسای تشکل‌ها و اعضای هیأت مدیره انجمن‌های فعال در حوزه افراد دارای معلولیت با بیان اینکه برای داشتن درک درست از شرایط زندگی و کاری افراد داری معلولیت باید همان شرایط را تجربه کنیم، اظهار داشت: مناسب سازی فضای شهری، اداری و کاری برای معلولان با جلسات تشریفاتی حل نمی‌شود.

امام جمعه تبریز با تاکید بر اینکه مناسب سازی فضای شهری برای معلولان مطالبه عمومی است، گفت: افرادی که در جامعه دارای معلولیت هستند نیازی به ترّحم ندارند بلکه رفع مشکلات این قشر نیازمند توجه مسئولان همه دستگاه‌ها است.

وی با یادآوری مشکلات افراد روشن دل، ناشنوا و معلولان حرکتی در سطح شهر و فضای عمومی جامعه گفت: افراد دارای معلولیت هنگام عبور از خیابان‌ها، عابرگذرها و همچنین استفاده از وسایل نقلیه عمومی با مشکلات زیادی مواجه هستند و تا زمانی که مسئولان دستگاه‌های متولی این مشکلات را لمس نکنند نمی‌توانند برنامه ریزی درستی برای رفع آنها داشته باشند.

نماینده ولی فقیه در آذربایجان شرقی اشاره‌ای هم به افزایش تعداد افراد سالمند در جامعه کرد و گفت: صداوسیما باید مطالبه عمومی مناسب سازی شهر برای افراد کم توان و معلول را به صورت مستمر و روزانه با تولید برنامه‌هایی که محوریت آنها رعایت حقوق شهروندی است به مسئولان یادآور شود.

امام جمعه تبریز با بیان اینکه در سطح جامعه باید افراد دارای معلولیت از تسهیلات ویژه برخوردار باشند، افزود: مراکز خدماتی مانند بانک‌ها و بیمارستان‌ها باید در این زمینه به وظایف ذاتی خود عمل کنند.

حجت الاسلام والمسلمین آل هاشم با تاکید بر نهادینه سازی فرهنگ تکریم افراد معلول ادامه داد: پیشگیری، آموزش و آگاه سازی سه اصل مهم برای کاهش میزان تعداد افراد معلول در جامعه است از این رو باید آموزش پزشکی و بهداشتی به مادران و آموزش‌های راهنمایی و رانندگی در جامعه به صورت جدی پیگیری شود.

وی بر امید آفرینی و افزایش روحیه اعتماد به نفس در بین افراد داری معلولیت تاکید کرد و گفت: بسیاری از افرادی که دارای معلولیت جسمی و حرکتی هستند از هوش و استعدادهای زیادی در رشته‌های قرآنی، هنری و ورزشی برخوردارند و در مسابقات ملی و بین المللی در جایگاه‌های نخست ایستاده‌اند.