ترجمان صبح، محمد لطفی؛ در سالی که با عنوان «تولید، پشتیبانی‌ها و مانع زدایی‌ها» نامگذاری شده، بررسی همه جانبه موانع پیش روی تولید اهمیتی بیش از پیش پیدا می‌کند.

 در حال حاضر تولیدکنندگان با مشکلات مختلفی دست و پنجه نرم می‌کنند، از مسائل و موانع بانکی و دریافت تسهیلات گرفته تا دخالت‌های گاه و بیگاه و بی حد دولت در مسائل اقتصادی و تعارض منافع برخی مسئولان دولتی در تصمیم گیری های اقتصادی.

 این اتفاقات نتایج دردسرسازی را برای صنعتگران به همراه دارد که بالا رفتن قیمت تمام شده تولید و به هم خوردن نظام عرضه و توزیع از آن جمله است.

از سوی دیگر با اینکه تولید پیشه‌ی تولید کنندگان است اما در بحث رفع موانع باید دولت مردان،نمایندگان مجلس و قوه قضائیه پای کار آمده و نسبت به حل و رفع این مهم اقداماتی تریتب دهند.

محمدرضا میرتاج الدینی نائب رییس کمیسیون برنامه و بودجه مجلس شورای اسلامی در این باره می گوید: یکی از موانع تولید، بخشنامه های متعدد، متناقض و با توجه به شرایط کوتاه مدت است که از سوی برخی دستگاه‌های ستادی و وزارتخانه‌ها صادر می شود.

وی ادامه می دهد:  تنها بانک مرکزی در سال گذشته ۷۰ بخشنامه به گمرک ارسال نموده است و این باعث شده تا میلیون ها کالا در گمرکات انباشته شود. در حالیکه دام مولد ما به کشتارگاه می بردند، نهاده های دامی در گمرکات انباشته شده بود.

نماینده مردم تبریز، آذرشهر و اسکو در بخش دیگری از سخنان خود بیان می کند:  مانع دوم خود گمرکات هستند که با تصمیمات غلط ماشین آلات تولیدی را که می تواند برای عده زیادی اشتغال ایجاد کند، برای مدت طولانی به بهانه های مختلف در گمرک متوقف می کنند که این یک خودتحریمی بزرگ است.

میرتاج الدینی در بخش دیگری هم تصمیمات غلط و حکم های نادرست تعزیرات را یکی دیگر از موانع تولید دانسته و اظهار می کند: افرادی که در تعزیرات هستند متاسفانه قاضی نیستند و بر اساس علم، دانش و عدالت حکم صادر نمی کنند.

وی یادآور می شود: نباید به دلیل مشکلات کوچک برای تولید کنند گان مانع ایجاد کنیم ما در هر شرایطی از تولید و تولید کننده حمایت خواهیم کرد چرا که این دستور مقام معظم رهبری است.

*

قطعا موانعی که از سوی دولت برای تولید کنندگان وجود دارد منجر به فرار سرمایه گذاران و تولید کنندگان خواهد شد،اگر در جنگ اقتصادی افسران و سربازان اقتصادی فرار کنند شکست سنگینی رخ خواهد داد.

موانعی که در راه تولیدکنندگان وجود دارد قطعا با کمک خود تولیدکنندگان حل خواهد شد اما این کار مستلزم همکاری و تعامل دولت با تولید کنندگان است.

به هر صورت حل مشکلات تولید کشور، تنها بر عهده دولت نیست و دو قوه مقننه و قضاییه نیز باید به کمک دولت بیایند، همان گونه که رهبر انقلاب بار‌ها مطرح کرده اند علاج مشکلات اقتصادی کشور چرخیدن چرخ تولید است و برای این کار باید موانع و مشکلات از سر راه کسب و کار‌ها و تولید برداشته شود.