به گزارش ترجمان صبح، موسی خلیل الهی در نشست شورای پیشگیری از وقوع جرم آذربایجان شرقی اظهار کرد: در رابطه با کلیت جرایم خشن استان در وضعیت مطلوبی قرار داریم اما افزایش جرایم مرتبط با خشونت همچون توهین و ضرب و جرح عمدی در شان استان نبوده و تمام دستگاه‌های مرتبط باید در راستای فرهنگ سازی و پیشگیری مشارکت داشته باشند.

وی با اشاره به افزایش جرایم در حوزه فضای مجازی، خاطرنشان کرد: فضای مجازی باید مدیریت شود، متاسفانه متولی فضای مجازی همچنان در هاله‌ای از ابهام قرار دارد و هرکدام از دستگاه‌های مرتبط با این مساله مسئولیت را متوجه یکدیگر می‌کنند.

خلیل الهی با اشاره به موضوع ایجاد سامانه ثبت قراردادهای الکترونیکی مشاوران املاک، گفت: متاسفانه بخش عمده جرایم در حوزه مسکن و زمین اتفاق می‌افتد و با توجه به اینکه نمی‌توانیم بر اساس فضای حقوقی بگوییم اسناد عادی را قبول نداریم، اسناد عادی در جامعه رواج داشته و در سازمان‌های متعددی مورد استناد قرار می‌گیرند.

رئیس کل دادگستری آذربایجان‌شرقی خاطرنشان کرد: به منظور پیشگیری از وقوع جرایم حوزه مسکن و زمین طرح ابتکاری سامانه ثبت قراردادهای الکترونیکی مشاوران املاک اجرا شده و بر اساس آن مقرر شد قراردادها و قولنامه‌های دست نویس عادی به منظور پیشگیری از کلاهبرداری و دیگر جرایم و تخلفات جمع آوری شود.

وی اضافه کرد: این طرح مورد اقبال در کشور بوده و تا به امروز ۱۱۵ هزار فقره معامله در سامانه جامع املاک از طریق بنگاه‌های مشاوران املاک ثبت شده است و با توجه به پیشگیری از ثبت معاملات مجهول و ارائه کدرهگیری آنلاین می‌تواند بخش عمده مشکلات سند عادی را برطرف کند بر همین اساس برای توسعه این طرح، دستگاه‌های مرتبط باید از پذیرش اسناد عادی دست نویس خودداری کنند.