به گزارش ترجمان صبح، حسن عباس نژاد گفت: با تغییر سوخت نیروگاه تبریز، غلظت گوگرد (so2) بالای ۶۰ درصد کاهش یافته است.

مدیر کل حفاظت محیط زیست آذربایجان شرقی ادامه داد: شاخص کیفیت هوای تبریز روی عدد ۱۶۰ واحد است و برای تمام گروه‌های سنی ناسالم است.

وی افزود: انتظار می‌رود شهروندان از هر گونه فعالیت منجر به آلودگی هوا خودداری کرده و بیماران قلبی و ریوی و هم چنین سالمندان و کودکان نیز در فضای باز حضور پیدا نکنند.

عباس نژاد گفت: با توجه به راه‌اندازی پایش‌های شبانه افزود: در این راستا مشاهده هر گونه آلودگی با مرجع قضائی هماهنگ شده و با صنایع برخورد می‌کنند.

وی ادامه داد: اکنون در شعاع ۳۰ کیلومتری تبریز هیچ گونه سوخت مازوت توزیع نمی‌شود و تمامی واحدها ملزم به استفاده از سوخت گازی هستند، همچنین مجوز فعالیت برای صنایع آلاینده محیط زیست صادر نمی‌شود.

عباس نژاد بیان کرد: در حال حاضر با تلاش‌های مسئولین ارشد استان نیروگاه تبریز ملزم به استفاده از گاز طبیعی شده است. وی به نقش مؤثر مشارکت مردمی در کاهش آلودگی هوا اشاره کرده و افزود: این تغییر سوخت با صرفه جویی مصارف خانگی گاز ادامه دار خواهد بود.

مدیر کل حفاظت محیط زیست آذربایجان شرقی در پایان گفت: علل اصلی آلودگی هوا در کلانشهر تبریز، پایداری هوا، منابع متحرک و منابع ساکن دانست.