به گزارش ترجمان صبح، علی صفایی‌فرد در گفت‌وگو با خبرنگاران اظهار داشت: در هشت ماهه امسال ۱۹ نفر در استان آذربایجان شرقی بر اثر مسمومیت با گاز مونواکسید کربن جان خود را از دست دادند که از این تعداد ۶ نفر زن بودند.

وی گفت: این آمار در مقایسه با مدت مشابه سال قبل که تعداد ۲۶ نفر فوت شده بود ۷ نفر کاهش یافته است.

صفایی‌فرد افزود: در آبان امسال نیز ۵ نفر بر اثر استنشاق گاز مونواکسید کربن جان خود را از دست داده که این آمار در مقایسه با مدت مشابه سال قبل که ۴ نفر بوده یک نفر افزایش داشته است.

وی خاطرنشان کرد: طی سال ۹۹ در استان ۷۸ نفر بر اثر استنشاق گاز سمی مونواکسید کربن جان خود را از دست داده بودند که از این تعداد ۵۹ نفر مرد و ۱۹ نفر زن بودند.

مدیرکل پزشکی قانونی آذربایجان‌شرقی، یادآور شد: گاز مونوکسید کربن گازی بدون رنگ و بو است. عمده‌ترین منبع تولید این گاز سوختن ناقص نفت و گاز است ولی اصولاً در اثر احتراق هر نوع ماده سوختنی خصوصاً در محیط‌های در بسته و فاقد اکسیژن ممکن است، تولید شود.

وی ادامه داد: استفاده از آبگرمکن یا بخاری‌های مستعمل یا دارای نقص فنی و فاقد دودکش یا دارای دودکش بدون عملکرد مناسب در منزل بیشترین موارد ابتلاء به مسمومیت را تشکیل می‌دهند. از آنجا که تمایل این گاز برای ترکیب با هموگلوبین خون ما ۲۵۰ برابر بیش از اکسیژن می‌باشد، از این‌رو با بالا رفتن درصد آن در هوای اتاق، به سرعت باعث ایجاد مسمومیت خواهد شد و اکسیژن‌رسانی به بافت‌های مختلف بدن از جمله مغز و قلب را دچار اختلال می‌نماید که به علت بی‌رنگ و بی‌بو بودن این گاز، ممکن است وجود آن در محیط تا زمان ایجاد علائم مسمومیت شدید مورد توجه واقع نشود.

صفایی‌فرد تصریح کرد: علائم مسمومیت حاد با این گاز شامل سردرد، سرگیجه، تهوع و استفراغ و احتمالاً درد شکمی و سپس حالت بیهوشی، تشنج و اغما می‌باشد. در بیماران مبتلا به ناراحتی‌های قلبی ممکن است تشدید بیماری یک علامت هشداردهنده باشد.

وی متذکر شد: از سایر علائم مسمومیت می‌توان به سفتی عضلات، افزایش تعداد تنفس، کاهش فشار خون و گاه تنگی مردمک‌ها اشاره کرد و باید توجه داشت که اگر فردی در اثر ابتلاء به مسمومیت با گاز مونوکسید کربن جان خود را از دست ندهد ممکن است دچار نواقص عصبی و روانی پیشرفته نظیر فلج عضوی یا اختلال قوای مغز می‌شود. مسمومیت شدید با این گاز می‌تواند کشنده باشد.