به گزارش ترجمان صبح، عابدین خرّم، استاندار آذربایجان شرقی در این مراسم ضمن تبریک هفته حمل‌ونقل به فعالان این حوزه، اظهار کرد: اراده‌ی دولت سیزدهم، گسترش ارتباط با کشورهای همسایه است و رئیس جمهوری نیز در این راستا نقش ویژه‌ای برای استان‌های مرزی قائل شده است.

وی افزود: این موضوع به لحاظ اقتضائات روابط بین‌الملل روزبه‌روز از اهمیت بیشتری برخوردار بوده و توسعه‌ی پایدار در گرو ارتباط مستمر استان‌های مرزی با کشورهای همسایه است.

وی همچنین با اشاره به مزیت‌های حمل‌ونقل جاده‌ای، گفت: ارتباط جاده‌ای با کشورهای همسایه را به صورت گسترده دنبال خواهیم کرد و تلاش می‌کنیم تا موانع گمرکی و زیرساختی در این حوزه رفع شود.

خرّم با بیان اینکه هرگونه مانع در این مسیر موجب اختلال در روابط بین کشورها است، افزود: فرصت‌سازی در حوزه حمل‌ونقل و راه‌های مواصلاتی به حد کافی شکل گرفته و مسئولان اجرایی باید هماهنگی و هم‌افزایی داشته باشند تا مبادلات پایدارتر انجام گیرد.

استاندار آذربایجان شرقی با تأکید بر اینکه نباید فرازونشیب‌ها و هیجانات بر توسعه ارتباطات اثرگذار باشد، خاطرنشان کرد: تبریز بهعنوان آغازگر و ادامه‌دهنده این راه خواهد بود و بنده نیز به عنوان خادم مردم و نماینده دولت، عزم و اراده واقعی خود را برای ارتقای حداکثری ارتباطات و توسعه دیپلماسی مرزی در راستای افزایش تولید و صادرات اعلام می‌کنم.

وی از مسئولان نمایندگی‌های جمهوری آذربایجان و جمهوری گرجستان نیز خواست تا تداوم این مسیر و رونق راه‌گذر جدید را در اولویت خود قرار دهند تا منجر به پایدارسازی روابط در سطح کشورهای همسایه شود.

بندر باتومی بزرگترین بندر دسترسی از طریق دریای سیاه به اروپاست و با ایجاد این مسیر، سهم ایران بویژه تبریز که ۵۵۷ کیلومتر با این بندر فاصله دارد، در ترانزیت کالا به اروپا افزایش می‌یابد.

راه‌گذر «ایران – آذربایجان – گرجستان – دریای سیاه و اروپا» که در راستای تفاهم‌نامه بین این کشورها ایجاد شده، یکی از نزدیک‌ترین و مقرون به‌صرفه‌ترین مسیرهای ارتباطی بین ایران و اروپا است و علاوه بر تسهیل مسیر صادرات کالا از ایران به بندر باتومی در ساحل دریای سیاه و اروپا، امکان صادرات از خاک ایران برای کشورهای منطقه را نیز فراهم می‌کند.

ر مراسم گشایش این راه‌گذار بین‌المللی که همزمان با سفر وزیر امور خارجه به باکو انجام شد، استاندار آذربایجان شرقی، معاون وزارت راه و شهرسازی و مسئولان کنسولی جمهوری آذربایجان و جمهوری گرجستان حضور داشتند.