به گزارش ترجمان صبح، مسئول دبیرخانه شورای گفت و گوی استان با بیان این که نامه ای از طرف توزیع برق تبریز برای سازمان صنعت، معدن و تجارت و شهرک های صنعتی مبنی بر اولویت بندی و کاهش ۳۰ درصدی برق واحدهایی که مصرف بالای دو مگاوات دارند ارسال شده است، گفت: در حال حاضر صنایع فولادی استان با چالش بزرگی مواجه شده اند و اگر با کاهش برق صنایع بالای دو مگاوات، مشکل کمبود برق حل نشود برق سایر صنایع نیز کاهش خواهد یافت.

نسرین درخشانی افزود: عدم توجه به تامین زیرساخت ها، بازسازی و یا بازنگری آنها، باعث ایجاد این مشکلات شده است.

کاهش مصرف روزانه در صنایع فولادی امکان پذیر نیست

رئیس هیات مدیره انجمن فولاد آذربایجان شرقی نیز در این جلسه گفت: فشار چند برابری بر واحدهای فولادی تحمیل می شود و با ادامه این رویه با بحران جدی مواجه خواهیم شد.

کریم رحیمی ادامه داد: در نیمه اول سال، واحدهای فولادی استان حدود سه ماه تعطیل بودند و با این حساب نیمه دوم سال نیز باید تعطیل شوند.

رئیس هیات مدیره انجمن فولاد آذربایجان شرقی با بیان این که اگر این مشکلات ادامه داشته باشد باید کل واحدها را تعطیل کرده و تغییر کاربردی داد، اظهار کرد: استفاده از سوخت مازوت را پیشنهاد می دهند درحالی که بحث محیط زیست مطرح است و در صورت مشاهده آلاینده، یک درصد فروش به عنوان جریمه اخذ خواهد شد.

رحیمی اضافه کرد: در صنایع فولادی کاهش مصرف روزانه انرژی امکان پذیر نیست چرا که با کاهش مصرف گاز دمای کوره پایین می آید و نمی توان به فعالیت ادامه داد و در نتیجه تولید متوقف می شود و به تبع آن دستمزد کارگر و حق بیمه و تعهدات بانکی و ارزی را نمی توان پرداخت کرد.

وی گفت: پیشنهاد انجمن ادامه فعالیت در ساعات شبانه و یا کاهش تعداد نوبت های کاری است.

تابستان حدود ۱۴ هزار مگاوات کمبود برق داشتیم

نماینده توزیع برق تبریز نیز گفت: ناترازی شدید درآمدها و هزینه ها، ناترازی تولید و مصرف، محدودیت تامین سوخت نیروگاه ها، الگوی نامناسب از جمله چالش های ما است.

سید ابراهیم فکاری افزود: در تابستان حدود ۱۴ هزار مگاوات کمبود برق داشتیم و اگر با این رویه پیش رویم در سال ۱۴۰۵ با ۲۹ هزار مگاوات کمبود مواجه خواهیم شد و از اکنون باید برای احداث نیروگاه و اصلاح و بهینه سازی، برنامه ریزی داشته باشیم.

وی ادامه داد: مشکل اصلی در شبکه است و در مسیر جنوب به شمال امکان انتقال انرژی به حدی نیست که کل نیاز مصرفی شمال و شمال غرب را پوشش دهد.

کاهش مصرف انرژی، تولید را نیز کاهش می دهد

مدیر خدمات فنی انرژی تراکتورسازی نیز در این جلسه گفت: مجموعه تراکتورسازی متشکل از پنج یا ۶ گروه وابسته به هم است که با کاهش مصرف یکی از شرکت ها به تبع آن تولید شرکت های دیگر نیز کاهش خواهد یافت.

اسماعیل حیدری افزود: مصرف گاز کل مجموعه گرمایشی و بخارهای صنعتی زیاد است ولی ما تعهداتی در قبال مصرف کنندگان و پیش فروش هائی که انجام دادیم داریم و شاید امکان کاهش ۳۰ درصدی نداشته باشیم.

امسال ناترازی تولید و مصرف بسیار بالا بود

مدیریت مصرف شرکت برق منطقه ای آذربایجان شرقی نیز با بیان این که امسال ناترازی تولید و مصرف بسیار بالا بود و ۱۴ هزار مگاوات کمبود برق داشتیم، اظهار کرد: در زمستان محدودیتی از بابت تامین برق نداریم و مشکل ما تنها از بابت تامین سوخت است.

مریم حریت خواه افزود: باتوجه به این که در مناطق شمالی کشور و در انتهای لوله گاز واقع شده ایم، با افت فشار گاز روبرو هستیم و گاز به نیروگاه های استان ما نمی رسد و باعث کاهش تولید برق می شود.

سربازرس امور اقتصادی بازرسی کل آذربایجان شرقی نیز گفت: به دلیل این که این موضوع ملی است، در مسئولان استانی قصوری دیده نمی شود.

حسین جلیلی افزود: در آخرین طرح آمایش سرزمین مربوط به دو سال پیش، استان آذربایجان شرقی به عنوان مرکز تولید محصولات فولادی شمال غرب عنوان شده است اما زیرساخت های لازم پیش بینی نشده است.

بررسی مشکل تامین سوخت مازوت شرکت سیمان صوفیان

مدیر کارخانه سیمان صوفیان نیز در ادامه این جلسه با بیان این که سوخت جایگزین برای سیمان صوفیان مازوت است، گفت: از تاریخ ۲۵ آبان با شروع قطعی گاز به سوخت دوم روی آوردیم و در گذشته با همراهی شرکت نفت از پالایشگاه تبریز مازوت تهیه و انتقال می دادیم، امسال مازوت قطع و  انبار شهر ری به عنوان مبداء مشخص شده است.

عادل اعترافی افزود: این موضوع باعث افزایش هزینه حمل و نقل و قیمت تمام شده است و از طرفی امکان تامین تانکر و ناوگان حمل در حد نیاز نداریم.

تمام تولیدات شرکت نفت به نیروگاه ها اختصاص داده می شود

رئیس تامین و توزیع شرکت ملی شیمی فرآورده های نفتی نیز گفت: تمام تولیدات مازوت به نیروگاه ها اختصاص می یابد.

امرالله علیزاده افزود: در واقع بیش از تولید پالایشگاه در نیروگاه ها مصرف داریم و مجبور به حمل از انبار ری هستیم در واقع کل شمالغرب کشور از انبار ری حمل می کنند.

وی ادامه داد: با توجه به شرایط موجود، قطعی گاز نیروگاه ها طولانی مدت خواهد بود و با توجه به اینکه توان حمل نیز نداریم باید مدیریت لازم انجام شود.