به گزارش ترجمان صبح، حجت الاسلام و المسلمین سید محمدعلی آل هاشم در دیدار کارکنان معاونت سوادآموزی اداره‌ی کل آموزش و پرورش آذربایجان شرقی که به مناسبت فرارسیدن هفته سوادآموزی برگزار شد، اظهار کرد: یکی از مهم‌ترین برنامه‌های استعمارگران برای بردگی فکری ملت‌ها در طول تاریخ، بی‌سواد نگه داشتن آن‌ها بود و چون استعمارگران سوادآموزی را به ضرر منافع خود می‌دانستند، به همین دلیل تنها طبقه‌ی اشراف حق ادامه‌ی تحصیل داشتند.

نماینده‌ی ولی‌فقیه در آذربایجان شرقی افزود: سوادآموزان پیش از یادگیری مهارت خواندن و نوشتن به موضوعاتی نیاز دارند که در زندگی آنها کاربرد داشته باشد و از جمله نیازهای این بخش شامل آموزش‌های فنی و حرفه‌ای است.

وی همچنین با بیان اینکه نقش تکنولوژی و بهره‌گیری از سبک‌های نوین آموزشی (مخصوصا) در دوران شیوع ویروس کرونا بیش از پیش احساس شد، خاطر نشان کرد: با شیوع ویروس کرونا و تعطیلی مراکز آموزشی تولید محتوای آموزشی برای انتشار در شبکه‌های مجازی و شاد گامی ارزشمند در فعال نگه داشتن بحث آموزش بود.

امام جمعه تبریز ابتکار، خلاقیت و تلاش فعالان عرصه‌ی آموزش در دوران کرونا را ماندگار دانست و مشارکت تمامی دستگاه‌ها از جمله رسانه ها را در ترغیب و تشویق بی سوادان به شرکت در کلاس‌ها، خواستار شد.

کسب رتبه‌ی نخست میزان جذب سوادآموز در سال ۱۳۹۹ توسط آذربایجان شرقی

معاون سوادآموزی اداره‌ی کل آموزش و پرورش آذربایجان شرقی نیز طی سخنانی با بیان اینکه آذربایجان شرقی در سال ۱۳۹۹ موفق به کسب رتبه‌ی نخست میزان جذب سوادآموز شده است، گفت: تشکیل نهضت سوادآموزی بود به  دستور امام خمینی(ره) در هفتم دی‌ماه برای تاسیس نهضت سواد آموزی نقطه‌ی عطفی در تاریخ آموزشی و عدالت آموزشی و یکی از دستاوردهای بزرگ انقلاب اسلامی بود.

اسفندیار صادقی ادامه داد: بر اساس آموزه‌های دینی و فرمایشات رهبر معظم انقلاب همواره در تلاش هستیم که معضل بی‌سوادی را ریشه کن کنیم.

وی همچنین گفت: در راستای ارتقاء سطح سواد، علاوه بر کلاس‌های سواد آموزی اقداماتی از قبیل برگزاری کلاس‌های آموزش رایانه و خیاطی نیز در دستور کار قرار دارد.

صادقی در پایان اظهار کرد: علاوه بر برگزاری کلاس‌های سوادآموزی برای افراد عادی، این دوره‌های آموزشی در مراکز آموزش نظامی و ندامتگاه ها نیز برگزار می شود.