به گزارش ترجمان صبح، سردار سرتیپ دوم پاسدار مصطفی محمدی در مراسم بزرگداشت دومین سالگرد شهادت سپهبد شهید قاسم سلیمانی از اینکه دورانی را در خدمت این سردار بوده است ابراز خرسندی کرد و با اشاره به اینکه در اوایل سال ۱۳۹۲ و در شهر حلب حضور داشت، افزود: در آن زمان علاوه بر حومه این شهر بزرگ و استراتژیک، بیش از ۵۰ درصد داخل شهر در اختیار تکفیری‌ها قرار گرفته بود و هر کسی از فرماندهان ارشد و یا سرباز ارتش سوریه دستگیر می‌شد، بلافاصله پیکر سربریده‌اش در میدان مرکزی شهر نمایش داده می شد.

وی اظهار داشت: در این شرایط فرماندهان ارشد سوری حتی جرأت نمی‌کردند نام حلب را به زبان بیاورند و با شنیدن نام حلب لرزه بر اندام شان می‌افتاد؛ اما وقتی خبر حضور ژنرال حاج قاسم سلیمانی در فرودگاه حلب که همچنان در اختیار حاکمیت بود و پروازها در شرایط سخت انجام می‌شد، اعلام شد، تاثیر بسیار عمیق و شگرفی بر روی نیروها گذاشت و حاج قاسم در حلب ماند و اوضاع را مدیریت کرد.

سردار محمدی با اشاره به نقش موثر و بی بدیل سردار سلیمانی در شهر حلب، ادامه داد: این شهر بسیار استراتژیک بود، قابلیت پایتخت شدن را داشت و ۹۰ درصد اقتصاد سوریه در این شهر جریان داشت؛ به همین دلیل حامیان تکفیری‌ها آنها را تشویق به تصاحب این شهر می‌کردند و حتی گفته بودند که در صورت در اختیار گرفتن تمامی قسمت‌های شهر، حلب را به‌ عنوان پایتخت حکومت جدید اعلام خواهند کرد.

وی اضافه کرد: بعد از اینکه نیروهای داعشی تا فاصله‌ ۳۰۰ متری کاخ ریاست جمهوری سوریه در دمشق و ۲۰۰ متری حرم حضرت زینب (س) رسیده و با نهایت گستاخی گفتند که «ای زینب به برادرت عباس بگو بیاید و از تو دفاع کند»، نیروهای مردمی و شیعه‌ لبنان و سوریه وارد کارزار شدند و اوضاع به حدی سخت و دشوار در سوریه ادامه داشت که حتی عده‌ای در داخل ایران معتقد بودند که دیگر باید دست از سوریه برداریم، چون کار دولت سوریه تمام است.

سردار محمدی افزود: اما این افراد نمی‌دانستند که در صورت شکست سوریه، بدون تردید مقصد بعدی داعش خاک ایران است و همانطور که رهبر معظم انقلاب فرموده بودند اگر از سوریه حمایت نمی‌کردیم، باید در داخل شهرهای خودمان با داعش می‌جنگیدیم.

وی با اشاره به اینکه سردار سلیمانی چندین سال قبل از آغاز بحران سوریه بارها به مسئولین این دولت هشدار داده بود که به دلیل قرار گرفتن سوریه در حساس‌ترین نقطه غرب آسیا و مرز طولانی این کشور با رژیم غاصب صهیونیستی هر لحظه امکان ایجاد تهدید و بحران وجود دارد، یادآور شد: به این دلیل سردار شهید پیشنهاد آموزش و تقویت ارتش سوریه را داد و در کنار این موضوع تا لحظه‌ای که موشک‌های آر پی جی گروه‌های تکفیری به کنار دیوارهای کاخ ریاست جمهوری نرسیده بود، دولت سوریه تحویل سلاح به مردم را قبول نمی‌کرد.

این فرمانده سپاه ادامه داد: سوریه به‌ عنوان یک کشور مهم منطقه نقش مهمی در معادلات جهانی داشت و دشمنان قبل از اینکه بحران فعلی را در سوریه به وجود بیاورند، تلاش می‌کردند این کشور را از طریق دیپلماسی از جمهوری اسلامی ایران جدا کنند که این نقشه ها توسط سردار سلیمانی ناکام ماند.

سردار محمدی گفت: دشمنان جمهوری اسلامی ایران چندین سال قبل برنامه‌ریزی کرده بودند تا کشورهایی را که حامی جبهه‌ مقاومت هستند و در مقابل رژیم غاصب صهیونیستی ایستاده‌اند، از بین ببرند و بر اساس تئوری‌های خود می‌گفتند که جمهوری اسلامی شبیه درختی است که فقط تنه‌اش باقی مانده و با یک تکان تنه را نیز از بین می‌برند؛ در همین راستا وزیر دفاع وقت آمریکا با بشار اسد رئیس جمهوری سوریه دیدار کرده و گفته بود که سوریه باید از جریان مقاومت جدا شود و در غیر این صورت اثری از سوریه و بشار اسد باقی نخواهد ماند.

وی یکی از دلایل فروپاشی ارتش سوریه را تحت تاثیر قرار گرفتن عده ای از آنها توسط تبلیغات «وهابیت» و داعشی بیان کرد و گفت: بر همین اساس تعدادی از فرماندهان از ارتش سوریه جدا و به جبهه‌های تکفیریان ملحق شدند و علاوه بر برخورداری از حمایت کشورهای حاشیه خلیج فارس، مورد حمایت تعدادی از کشورهای همسایه‌ نیز قرار گرفته و در نتیجه ارتشی تحت عنوان «ارتش آزاد سوریه» تشکیل دادند.

سردار محمدی توضیح داد: با وجود تمامی ادعاهایی که در خصوص توانایی ارتش عربی سوریه برای مقابله با انواع بحران‌ها مطرح می‌شد، این ارتش خیلی زود از هم پاشید و در این هنگام بود که دولتمردان سوریه به دوراندیشی چندین سال قبل حاج قاسم پی بردند.

وی با بیان اینکه شهید سلیمانی هنگام حضور در کنار فرماندهان و نظامیان، اقتدار فوق‌العاده‌ای داشت و در صورت تخطی هر کدام از نیروها از مسئولیت خود، به شدت برخود می‌کرد، در خصوص تفاوت‌های رفتاری سردار سلیمانی در هنگام مواجهه با مردم عادی و فرماندهان جنگی، اظهار داشت: گاهی القاء می‌شود که سردار سلیمانی همیشه خندان و آرام بود و اقتدار لازم را نداشت که این موضوع اصلاً درست نیست، چون حاج قاسم فقط در مقابل مردم عادی و خانواده‌های شهدا فروتنانه رفتار می‌کرد، اما هنگام حضور در کنار فرماندهان و نظامیان، اقتدار فوق العاده‌ای داشت.

سردار محمدی گفت: سردار سلیمانی به تمامی نیروهای غیرسوری که برای حمایت از این کشور آمده بودند، دستور اکید داده بود که هیچ کس حق ندارد منتی بر سر ملت و دولت سوریه بزند و هر کس نمی‌تواند این روحیه را داشته باشد، باید برگردد.

به گفته وی، حتی وقتی سردار سلیمانی متوجه شد که دیوارهای قرارگاهی که در او در آن حضور داشت، برای ایجاد امنیت بیشتر توسط برخی تجهیزات مورد حفاظت قرار گرفته است، دستور داد تا تمامی آن ابزار اضافی برداشته شود و لذا به هیچ عنوان حاضر نبود تفاوتی بین او و سایر نیروها به وجود آید.

فرمانده تیپ مکانیزه امام زمان (عج) سپاه پاسداران انقلاب اسلامی افزود: متاسفانه عده‌ای در داخل همچنان معتقد هستند که چرا باید ایران در سوریه حاضر شود، در حالیکه دولت و ملت سوریه هزینه‌ حمایت از سیاست‌های جمهوری اسلامی ایران را پرداخت کرده و به‌ جای ملت ایران در حال جنگ هستند.

سردار محمدی اظهار داشت: اگر رشادت‌های شهدا و رزمندگان جبهه‌ مقاومت نبود، اتفاقات ناگواری رخ می‌ داد و نباید از نقش بشار اسد غافل شویم، زیرا که او به توصیه‌های رهبر انقلاب گوش داد و به رغم اینکه بسیاری از کشورها پیشنهاد پناهندگی را به او داده بودند، سوریه را ترک نکرد./ایرنا