به گزارش ترجمان صبح، معاون رئیس جمهور و رئیس سازمان انرژی اتمی در سفر به استان، به همراه استاندار آذربایجان شرقی از مجتمع پرتوفرآیند شمال‌غرب کشور در شهرستان بناب بازدید کرد.

استاندار آذربایجان شرقی در این بازدید گفت: باید از ظرفیت این مجتمع برای افزایش بهره‌وری در بخش صنعت و کشاورزی استفاده کنیم.

عابدین خرّم با اشاره به کاربردهای فناوری پرتوی در ارتقای کیفیت محصولات تولیدی، گفت: توانمندی این مجتمع برای فعالان اقتصادی به اندازه کافی معرفی نشده و اگر کاربردهای این فناوری در صنعت و کشاورزی عملیاتی شود، درصد بهره‌وری ما به صورت جهشی افزایش خواهد یافت.

وی تأکید کرد: فناوری پرتودهی را ارتقا می‌بخشیم و شهرک تازه تاسیس‌شده پرتودهی را توسعه داده و با همکاری و حمایت سازمان انرژی اتمی، موانع موجود را رفع خواهیم کرد.

گفتنی است مجتمع پرتوفرآیند شمال‌غرب کشور در حوزه پژوهش و به‌کارگیری فناوری هسته‌ای در بخش‌های مختلف از جمله ساخت و توسعه سامانه‌های تخصصی، قطعات شتاب‌دهنده، صنایع هایتک، فناوری اتصال قطعات به یکدیگر، اصلاح پلیمری، تولید سطوح مقاوم، میکروبیولوژی و کشاورزی هسته‌ای، بیوتکنولوژی، ایجاد مصونیت در برابر آفت‌پذیری محصولات و بررسی تولید گرافیت از قیر طبیعی فعالیت دارد و موفق به طراحی و ساخت اولین سامانه پرتابل گاما بومی در کشور شده است.

رئیس سازمان انرژی اتمی همچنین امروز از واحد بسته‌بندی لپه در شهرک صنعتی شهید سلیمی آذرشهر که با فناوری پرتودهی اجرا می‌شود و عمر نگه‌داری محصولات را تا بیش از دو سال افزایش می‌دهد، بازدید کرد.

اسلامی همچنین در سفر به آذربایجان شرقی با نماینده ولی فقیه در استان دیدار و گفت‌وگو کرد.