به گزارش ترجمان صبح، سرهنگ قاسم دهقانی در گفت و گو با خبرنگاران افزود: در این مدت یک هزار و ۴۶۵ نفر قاچاقچی کالا و ارز در استان دستگیر شدند که نسبت به مدت مشابه سال گذشته ۱۵ درصد افزایش یافته است.

وی با اشاره به اینکه یک هزار و ۳۶۰ فقره پرونده در حوزه‌ی قاچاق کالا تشکیل شده که نسبت به مدت مشابه سال گذشته ۱۰ درصد افزایش داشت، ادامه داد: در این مدت ۳۹۴ فقره پرونده‌ بالای ۱۰۰ میلیون تومان، ۴۴ فقره پرونده‌ بالای ۵۰۰ میلیون تومان و هفت باند فعال مجرمین در حوزه‌ قاچاق کالا و ارز تشکیل شده است.

سرهنگ دهقانی گفت: همچنین در بحث خودروهای شوتی که یکی از ابزارهای مهم قاچاقچیان است، ۷۶۷ دستگاه خودرو کشف و ضبط شد که اکنون در پارکینگ نیروی انتظامی نگهداری می‌شوند.

وی اظهار کرد: در سال جاری شاهد افزایش قاچاق در زمینه‌ تجهیزات پزشکی، لوازم خانگی و دارو بودیم که اقدامات ویژه‌ای را در این زمینه انجام دادیم.

رئیس پلیس امنیت اقتصادی آذربایجان‌شرقی با بیان اینکه تمامی دستگاه‌های رمز ارز موجود به صورت غیرقانونی ‌و قاچاق وارد شده‌اند؛ گفت: در ۹ ماه سال جاری چهار هزار و ۸۶۳ دستگاه استخراج رمز ارز در استان کشف شد که ارزش مالی آن برابر ۶۲ میلیارد ریال بود.

وی ادامه داد: اختلال در نظام اقتصادی، تسهیلات غیر مجاز بانکی، پولشویی، اختلاس، تبانی در معاملات دولتی، فرار مالیاتی، زمین‌خواری و احتکار از پرونده‌های مهم سال جاری آذربایجان شرقی است.

وی از تشکیل ۲۴۲ پرونده با ارزش ریالی تقریبی ۵۲۰ میلیارد تومان در حوزه جرائم و مفاسد اقتصادی خبر داد و افزود: در ۹ ماهه امسال ۱۷ پرونده اخلال در نظام بانکی با ۱۴۲ درصد افزایش، ۱۱ فقره پرونده در زمینه تسهیلات غیرمجاز با ۱۵درصد کاهش، چهار پرونده اختلاس، پنج پرونده ارتشاء، پنج پرونده تبانی در معاملات با ۵۰ درصد افزایش، ۳۰ فقره پرونده فرار مالیاتی، هفت پرونده زمین خواری و ۴۲ پرونده در حوزه احتکار اقلام و کالاهای اساسی تشکیل شده است.

سرهنگ دهقانی ایجاد پلیس گمرک در منطقه آزاد ارس را یکی از مأموریت های تعریفی برای پلیس اقتصادی استان دانست و گفت: بر همین اساس همکاری نزدیکی با گمرک و پایانه مرزی جلفا داریم که با توجه به پیچیدگی و تعدد روش های قاچاق  نیازمند هوشمندسازی فرآیند کشف و مبارزه با کالای قاچاق هستیم.

وی تاکید کرد:  آثار افزایش دستگاه‌های آشکارساز و ایکس ری در گمرک و پایانه مرزی جلفا کاملاً احساس می‌شود و با توجه به اقدامات اساسی انجام گرفته در پلیس امنیت اقتصادی در آینده شاهد کاهش چشمگیر آمار قاچاق در این مبادی خواهیم بود.