به گزارش ترجمان صبح، عابدین خرّم در همایش شهرداران آذربایجان شرقی، بر طراحی و تعریف نقشه‌ی راه مدیریت شهری مبتنی بر اسناد بالادستی و اقتضائات بومی توسط شهرداری‌ها تأکید کرده و اظهار کرد: شهرداران به موضوعاتی چون اقتصاد شهر، افزایش میزان سرمایه‌گذاری و ایجاد درآمدهای پایدار به منظور مشارکت در تولید ناخالص داخلی باید توجه جدی داشته باشند.

وی ادامه داد: شهرداران با شناسایی جاذبه‌های سرمایه‌گذاری و معرفی هنرمندانه این جاذبه‌ها به بخش خصوصی، می‌توانند از نقش‌آفرینی موثر سرمایه‌گذاران در پنجره واحد سرمایه‌گذاری بهره‌مند شوند.

خرّم گفت: شهرداری‌ها باید با اهتمام و اراده‌ی کارشناسی و مدیریتی برای حل معضل حاشیه‌نشینی و جلوگیری از حاشیه‌نشینی‌های جدید با استفاده از هم‌پیوندی با روستاهای اطراف تلاش کنند.

استاندار آذربایجان شرقی با تاکید بر به‌کارگیری ظرفیت‌های تقنینی و اجرایی برای تحقق مدیریت واحد شهری و پایان یافتن تعارض منافع سازمانی بیان کرد: با توجه به مشکلات آبی کشور اجرای پروژه‌های بازچرخانی آب و افزایش بهره‌وری با توجه به تولید بالای پساب شهری باید مورد توجه جدی شهرداران قرار گیرد.

وی با تأکید بر اینکه نقشه جامع فرهنگی شهرها با هدف تقویت هویت ایرانی، اسلامی و بومی برای رشد و تعالی انسان در بستر خانواده تهیه و تدوین شود، ادامه داد: در دهه فجر امسال نمادسازی‌های فرهنگی با اتکا بر روحیه انقلابی و آزادی‌خواهی مردم منطقه و شهرها باید انجام شود.

خرّم همچنین اضافه کرد: یکی از معضلات کنونی در حوزه‌ی شهرداری‌ها، مدیریت زمین در داخل، پیرامون و محدوده شهرها است که متاسفانه بر اساس بررسی‌ها، انحراف از طرح‌های جامع و دستکاری در معابر بر خلاف مصوبات کمیسیون ماده ۵ استان اتفاق افتاده است.

استاندار آذربایجان شرقی با اشاره به وجود شبکه‌های دلالی در درون و بیرون شهرداری‌ها گفت: این افراد آبرو و حیثیت شهر را زیر سوال می‌برند و باید در مقابل آنها با جدیت ایستاد؛ در گذشته پرونده‌هایی داشتیم که خود شوراهای شهر و شهرداری‌ها نیز درگیر این ‌شبکه‌ها شده بودند که نباید بگذاریم این اتفاقات تکرار شود.

وی همچنین به ناکارآمدی کمیسیون ماده ۱۰۰ در بالا بردن هزینه تخلفات ساختمانی و ایجاد رانت و فساد در قیمت‌گذاری‌های کاذب برای املاک و اموال شهرداری‌ها اشاره کرد و گفت: این معضلات و فسادها در شهرداری‌ها باید رفع شود.

استاندار آذربایجان شرقی تاکید کرد: در حوزه قراردادها و مناقصه‌ها نباید ابهام وجود داشته باشد و صلاحیت پیمانکاران باید به دقت بررسی شده و از دخالت‌های مستقیم و غیرمستقیم جلوگیری شود.

وی با بیان اینکه در حوزه منابع انسانی در شهرداری‌ها مشکلاتی وجود دارد، ادامه داد: تعدد و تکثر قراردادهای استخدامی و بی‌ضابطه بودن این قراردادها، از دیگر معضلاتی است که شهرداری‌ها با آن مواجه هستند.

خرّم اضافه کرد: فقدان نظام هماهنگ و قاعده‌مند در شهرداری‌ها از جمله عوامل انگیزشی برای فساد در شهرداری‌ها است.

وی همچنین تأکید کرد: عدم سکونت شهرداران در محل خدمت خود قابل قبول نیست و شهرداران باید در محل خدمت خود زندگی کنند.

استاندار آذربایجان شرقی با اشاره به کمبود منابع دولتی برای اجرای پروژه‌ها اظهار کرد: هزاران پروژه در اقصا نقاط کشور وجود دارد که به دلیل نبود منابع، نیمه‌تمام مانده‌اند.

وی اضافه کرد: به تمامی فرمانداران ابلاغ کرده‌ایم که مجمع توسعه و پیشرفت هر شهرستان را متشکل از مسئولان و افراد حقیقی و حقوقی تشکیل دهند تا از وجود نخبگان و سرمایه‌گذاران در توسعه‌ی شهرستان بهره‌مند شوند.

ضرورت تدوین برنامه پایدار برای ارائه‌ی خدمات شایسته 

مدیرکل امور شهری و شوراهای استانداری آذربایجان شرقی نیز در این همایش مجموع اعتبارات ۷۰ شهرداری استان در سال جاری را ۷ هزار و ۲۰۰ میلیارد تومان اعلام کرد و گفت: در ۹ ماهه امسال، ۷۵ درصد از این بودجه تحقق یافته و انتظار داریم تا پایان سال به ۱۰۰ درصد برسد.

مرتضی موحدنیا با اشاره به گستردگی وظایف شهرداری‌ها، پاسخ‌گویی مناسب به انتظارات شهروندان را در گرو حرکت جهادی توام با علم و آگاهی دانست و گفت: شهرداران برای جلب رضایت مردم و ارائه خدمات شایسته به آنان، نیازمند درآمد پایدار هستند و از شهرداران استان خواسته‌ایم تا برنامه چهار ساله خود را تدوین کنند.

به گزارش ایسنا، به نقل از روابط عمومی استانداری آذربایجان شرقی، تعدادی از شهرداران استان هم در این همایش به بیان دیدگاه‌های خود درخصوص مسائل و مشکلات شهری پرداختند.