به گزارش آذر صبح، مهین ترابی در خصوص بیماری دیابت و روزه داری، اظهار کرد: افرادی که برای کنترل دیابت خود از قرص استفاده می‌کنند، اگر علائم افت قند خون را در طول روز داشتند، باید فوراً روزه خود را باطل کنند.

وی ادامه داد: بیماران مبتلا به دیابت نوع ۲ با نظر پزشک معالج و کارشناس تغذیه به شرط این‌که به سایر بیماری‌ها مبتلا نباشد، می‌توانند در این ماه روزه گرفته و از اثرات مفید آن بهره کافی ببرند.

وی خاطرنشان کرد: بیماران دیابتی که روزه می‌گیرند، باید با تنظیم داروهای مصرفی خود زیر نظر پزشک در وعده‌های سحر و افطار، رژیم غذایی مخصوص خود را رعایت کرده و در مصرف غذاهای شیرین که در ماه مبارک رمضان در وعده افطار استفاده می‌شود، دقت کرده و مقدار و میزان توصیه شده توسط مشاور تغذیه رعایت کنند.

این متخصص تغذیه افزود: برای کنترل بهتر قند خون توصیه می‌شود، افراد دیابتی در صورت امکان قند خون قبل از سحر و بعد از افطار خود را کنترل کنند.

وی با اشاره به مواردی که روزه‌داری توصیه نمی شود، گفت: در صورتی که قند خون قبل از سحری بالاتر از ۲۵۰ میلی گرم بر دسی لیتر باشد و از سویی آن دسته از بیماران که سحری نخورده و یا برای کنترل دیابت خود قرص مصرف می‌کنند، نباید روزه بگیرند.

ترابی اضافه کرد: همچنین در صورت نمایان شدن علائم دیابت، از جمله عوارض کلیوی، چشم‌ها و … بهتر است در جهت ممانعت از بیشتر شدن عوارض، روزه نگرفته و با پزشک خود مشورت کنند.

وی با بیان این‌که بیماران دیابتی که در طول روز انسولین می‌زنند نباید روزه بگیرند، گفت: همچنین بیماران دیابتی که اکثرا قند خونشان بالای ۳۵۰ است، یعنی قند خونشان خوب کنترل نمی‌شود، نیز نباید روزه بگیرند.

ترابی متذکر شد: همچنین بیماران دیابتی که به شدت دچار افت قند خون می‌شوند و نوسانات قند زیاد دارند نیز نباید روزه بگیرند./ایسنا