سفیر و نماینده دائم ایران در سازمان ملل  با انتقاد از کشورهای دارنده سلاح هسته‌ای عنوان کرد: خواست مشروع و مطالبه جدی جامعه‌ جهانی برای امحاء کامل سلاح‌های هسته‌ای توسط گروه انگشت‌شماری از دولت‌ها، که امنیت خیالی خود را بر ناامنی همگانی بنا کرده‌اند، نادیده گرفته شده است.

به گزارشپایگاه خبری تحلیلی ترجمان صبح،غلامعلی خوشرو سفیر و نماینده دائم جمهوری اسلامی ایران نزد سازمان ملل متحد روز گذشته در بخش عالیرتبه اجلاس مذاکره سند حقوقی ممنوعیت سلاح‌های هسته‌ای سخنرانی و مواضع و انتظارات کشورمان را در خصوص خلع سلاح هسته‌ای تشریح کرد.

خوشرو گفت: تاریخ سلاح‌های هسته‌ای یادآور زشت‌ترین واقعه تاریخ و بزرگ‌ترین نسل‌کشی و سوء استفاده از دستاورد علمی انسان است. انفجار سلاح‌های هسته‌ای توسط آمریکا در هیروشیما و ناکازاکی فاجعه‌ای انسانی با ابعاد بی‌سابقه به وجود آورد و امنیت بشری را با تهدیدی عظیم مواجه کرد.

نماینده ایران با انتقاد از کشورهای دارنده سلاح هسته‌ای عنوان کرد: خواست مشروع و مطالبه جدی جامعه‌ جهانی برای امحاء کامل سلاح‌های هسته‌ای توسط گروه انگشت‌شماری از دولت‌ها، که امنیت خیالی خود را بر ناامنی همگانی بنا کرده‌اند، نادیده گرفته شده است.

خوشرو افزود: متاسفانه تلاش‌های بین‌المللی و اسنادی مانند ان‌پی‌تی در برطرف ساختن تهدید بزرگ سلاح‌های هسته‌ای توفیق نداشته و عمده‌ترین عامل این عدم موفقیت این است که کشورهای دارنده سلاح هسته‌ای هیچ اقدام جدی در اجرای تعهدات خلع سلاح هسته‌ای خود صورت نداده و گمان ما این است که هرگز صورت نخواهند داد. کشورهای هسته‌ای با بی اعتنایی به مطالبه جهانی، مشغول مدرن سازی زرادخانه هسته‌ای خود و ساخت کلاهک‌های هسته‌ای جدید با قدرت تخریبی بیشتر هستند.

خوشرو همچنین به بایکوت این کنفرانس توسط کشورهای دارنده سلاح هسته‌ای اشاره کرد و گفت: کشورهای دارنده سلاح هسته‌ای در ماده ۶ ان‌پی‌تی تعهد بین‌المللی پذیرفته‌اند که در خصوص اقدامات موثر برای خلع سلاح هسته‌ای با حسن نیت مذاکرات لازم را انجام دهند. عدم شرکت آنها در این کنفرانس که برای مذاکره سند حقوقی ممنوعیت سلاح هسته‌ای برگزار شده است، نمونه عدم پایبندی به تعهدات ماده ۶ ان‌پی‌تی است.

خوشرو در خصوص دلایل شرکت جمهوری اسلامی ایران در این کنفرانس اظهار داشت: ایران به عنوان قربانی سلاح‌های شیمیایی به شدت خطر ناشی از وجود سلاح‌های کشتار جمعی را حس می‌کند و مصمم است که در تلاش‌های دیپلماتیک برای نجات بشریت از این خطر فعالانه مشارکت کند.

وی ضمن تاکید بر حمایت ایران از هدف کنفرانس، در بیان انتظارات کشورمان از این مذاکرات گفت: مذاکرات باید به انعقاد یک سند بین‌المللی که تملک، ساخت و تولید، آزمایش، انتقال، استقرار، مدرن سازی و استفاده از سلاح‌های هسته‌ای تحت هر شرایطی را به طور جامع ممنوع کند، بینجامد.

نماینده دائم ایران تاکید کرد که این ممنوعیت‌ها باید با امحاء سلاح‌های هسته‌ای همراه باشد، زیرا بدون نابودی سلاح‌های هسته‌ای هیچ تضمین قطعی علیه استفاده از چنین سلاح‌هایی ایجاد نخواهد شد.

فارس