خبرگزاری فرانسه از واشنگتن گزارش داد که یک دیپلمات آمریکایی به اتهام دریافت پول و هدیه از عوامل اطلاعاتی چینی دستگیر شد.

این گزارش به نقل از وزارت دادگستری آمریکا اعلام کرد از آنجایی که خانم ‘کاندیس مری کلیبورن’ کارمند سفارت آمریکا در پکن با اطلاع از اینکه دو تبعه چینی که بارها با آنها در حین ماموریتش تماس داشته از عوامل سازمان جاسوسی چین هستند، از آنها هدیه و پول دریافت کرد، دستگیر شد.
براساس این گزارش، این خانم دیپلمات ۶۰ ساله در عین حال به دریافت پول نقد و تلفن همراه ‘ایفون’ از عوامل اطلاعاتی چینی متهم است که آن را به مرد جوانی هدیه داده بود که با او در پکن و شانگهای زندگی می کرد.
این گزارش، مبنای دستگیری او را شکایت دستگاه امنیتی امریکا اعلام کرد و افزود: این دیپلمات آمریکایی در سال ۱۹۹۹ میلادی نیز به دلیل مشکلات مالی به اقدام مشابهی دست زده بود اما چون به جرم خود اعتراف کرده بود مورد عفو قرار گرفت اما این بار حاضر نیست زیر بار مسئولیت اقدامات غیرامنیتی خود برود.
خانم ‘مری مک کورد’ جانشین معاون دادستان کل وزارت دادگستری آمریکا معتقد است با وجود اینکه موکلش از سابقه عدم سوء پیشینه بسیار قوی در فعالیت های دیپلماتیک برخوردار است، ولی از قبول مسئولیت اقداماتش خودداری وزریده است، از این رو دستگاه قضایی چاره ای جز دستگیری و بازجویی از وی ندارد.
به گفته این مقام قضایی، وی به سبب دسترسی به اسناد بسیار طبقه بندی شده دیپلماتیک؛ این بار سعی کرد از آنها برای منافع شخصی خود سود ببرد.