روسیه بزرگ ترین تولید کننده نفت جهان در چارچوب توافق با کشورهای تولید کننده نفت (اوپک) ۶۶ درصد سهمیه ۳۰۰ هزار بشکه ای تعیین شده برای کاهش تولید روزانه خود را اجرا کرده است

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی ترجمان صبح، الکساندر نوواک وزیر انرژی روسیه گفت که تولید نفت این کشور نسبت به پایان سال گذشته میلادی ۲۰۰ هزار بشکه کاهش یافته است.
خبرگزاری ایتارتاس روز پنجشنبه به نقل از سخنان نوواک در گفت وگو با شبکه تلویزیونی «سی.ان.بی.سی» آمریکا نوشت: تا پایان ماه آینده میلادی (آوریل) تولید نفت روسیه روزانه ۳۰۰ هزار بشکه کمتر خواهد شد و مسکو به اجرای برنامه توافق با اوپک پایبند است.
وی افزود: روسیه تولید نفت را به تدریج کاهش می دهد. این روند در ماههای ژانویه و فوریه جلوتر از برنامه زمانی تعیین شده بود و انتظار داریم ماه آوریل به سطح برنامه ریزی شده ۳۰۰ هزار بشکه تولید کمتر در هر روز برسیم.
اعضای اوپک پذیرفته اند به مدت شش ماه از اول سال ۲۰۱۷ روزانه یک میلیون و ۲۰۰ هزار بشکه از سطح تولید را بکاهند و به ۳۲ میلیون و ۵۰۰ هزار بشکه برسانند که منوط به همکاری کشورهای غیراوپکی و کاستن روزانه ۶۰۰ هزار بشکه نفت از تولید است.
روسیه متعهد شده است تولید نفت خود را روزانه ۳۰۰ هزار بشکه کاهش داد که نصف میزان تعهد شده از طرف کشورهای غیرعضو اوپک است.
قیمت های نفت از میانه ماه نوامبر سال گذشته با توافق کاهش تولید نفت حدود ۲۵ درصد رشد کرد و اکنون بهای نفت خام برنت به بشکه ای فراتر از ۵۰ دلار رسیده است.
از سوی دیگر، بر اساس بررسی های رویترز تا پایان سال ۲۰۱۷ نیز قیمت ها به بشکه ای ۶۰ دلار نیز افزایش خواهد یافت، اما ادامه این روند به دلیل بالا رفتن ارزش دلار و بازیابی تولید نفت آمریکا محدود خواهد شد.
شرکت های نفت روسیه در زمان حاضر حدود ۱۱ میلیون بشکه نفت در روز تولید می کنند.
ایرنا