«میشل عون» رئیس جمهوری لبنان در نشست سران اتحادیه عرب از جایگاه کنونی این نهاد در مواجهه با بحران های منطقه ای انتقاد کرد و گفت: بیانیه های محکومیت کافی نیست؛ اتحادیه عرب باید جایگاه خود را بازیابد و جلوی خونریزی ها را بگیرد.

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی ترجمان صبح، عون در سخنرانی خود در بیست و هشتمین نشست سران اتحادیه عرب که امروز در امان پایتخت اردن آغاز به کار کرد، افزود: امروز صدای انفجارها و تصاویر کشتار در منطقه، موضوعات دیگر را کنار زده است. چه کسی برنده و بازنده جنگ است؟ همه بازنده هستیم. همه کشته و مجروح هستیم و همه درد کشیده ایم. همه ما نسبت به وضعیت کنونی منطقه مسئولیت داریم و نمی توانیم برای حل مشکلات منتظر خارج باشیم.
رئیس جمهوری لبنان در ادامه از جنگ بین کشورهای عربی و نیز بی توجهی نسبت به مساله فلسطین انتقاد کرد و گفت: ماده پنجم میثاق اتحادیه عرب جنگ بین کشورهای عضو را ممنوع اعلام کرده است. ما برای چه هدفی می جنگیم؛ آیا برای آزادسازی فلسطین؟ پیروزی های خودمان را در کجا ثبت می کنیم؟
عون در ادامه به موضوع حضور پناهجویان فلسطینی و سوری در خاک لبنان پرداخت و گفت: لبنان به اندازه نیمی از جمعیت خود پذیرای فلسطینی ها و سوری هاست و این بحران جز با بازگشت امن آنها به کشورهایشان امکان پذیر نیست.
وی افزود: لبنان در اطراف خود با آتش جنگ مواجه است. گرچه اوضاع لبنان در حال بهبودی است اما همچنان با نگرانی و انتظار به آینده می نگرد.
عون به همراه «سعد الحریری» نخست وزیر لبنان در این نشست شرکت کرده است. الحریری این حضور همزمان را نشان دهنده تفاهم بین او و رئیس جمهوری دانست.
این نخستین بار پس از پایان بحران دو سال و نیم سیاسی در لبنان است که رئیس جمهوری این کشور در نشست سران اتحادیه عرب شرکت می کند.
میشل عون دهم آبان سال گذشته (۳۱ اکتبر ۲۰۱۶) به دنبال توافق گروه های لبنانی و حمایت اکثریت پارلمان، رئیس جمهوری این کشور شد.
ایرنا