سخنگوی وزارت امور خارجه در واکنش به بیانیه پایانی نشست سران اتحادیه عرب گفت: جزایر سه گانه ایرانی بوده و ایرانی خواهد ماند و تکرار دروغ و ادعا در این مورد واقعیات تاریخی را تغییر نخواهد دادو ما اساسا طرح چنین ادعاهایی را در نشست های مختلف عربی دخالت در امور داخلی ایران دانسته و آن را قویا محکوم و رد می کنیم.

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی ترجمان صبح بهرام قاسمی روز پنجشنبه در واکنش به بیانیه پایانی نشست سران اتحادیه عرب در اردن افزود: جمهوری اسلامی ایران بارها اعلام کرده است اساسا نیازی به دخالت در امور داخلی دیگر کشورها ندارد و همواره به حسن همجواری، احترام به حق حاکمیت دولت ها و عدم مداخله در امور داخلی دیگر کشورها به عنوان اصول و قواعد مسلم و منطبق با قانون اساسی کشور و تمام موازین بین المللی پایبند است.
وی ادامه داد: نمی توانیم تاسف عمیق خود را از اینکه برخی سران عربی و اسلامی به جای پرداختن جدی به مهم ترین معضلات منطقه و جهان اسلام و خطرات مشترکی که تمام کشور های اسلامی را تهدید می کند، به رغم همه تجارب و عبرت های پیشین به بیراهه می روند و در تشخیص دوست از دشمن به عمد یا به سهو دچار خطا می شوند، ابراز ننماییم.
قاسمی در مورد باز تکرار ادعای منسوخ و بی حاصل درخصوص جزایر سه گانه ایرانی تاکید کرد: این جزایر، ایرانی بوده و ایرانی خواهند ماند و تکرار دروغ و ادعا در این مورد، واقعیات تاریخی را تغییر نخواهد داد و ما اساسا طرح چنین ادعاهایی را در نشست های مختلف عربی دخالت در امور داخلی ایران دانسته و آن را قویا محکوم و رد می کنیم.
سخنگوی وزارت امور خارجه گفت: مایه بسی تاسف است که برخی با قلب واقعیت، درصدد جایگزین کردن ایران اسلامی به جای رژیم صهیونیستی به عنوان دشمنی موهوم و ساختگی هستند.
وی افزود: اما باید دانسته باشند که اینگونه تلاش های نادرست و تحمیل شده بر آنان راه به جایی نخواهد برد و جنایات ده ها ساله رژیم نامشروع، غاصب و کودک کش صهیونیستی علیه مسلمانان و اعراب هرگز توسط توده ها و ملت های منطقه و حتی وجدان های بیدار و آگاه در اقصی نقاط جهان فراموش نخواهد شد و ‘مقاومت’ ،’مبارزه’ و ‘دفاع’ در برابر متجاوز، همچنان امید جهان اسلام برای آزادی فلسطین و قدس شریف است و برای همیشه پویا و پایا خواهد ماند.
سخنگوی وزارت امور خارجه مجددا تاکید کرد که سیاست اصولی جمهوری اسلامی ایران بر اساس اصلی لایتغیر در قبال تمام کشورها، بویژه کشورهای اسلامی، عربی و همسایگان که همان احترام متقابل به حق حاکمیت کشورها و عدم مداخله در امور داخلی دیگران و رعایت حسن همجواری است استوار بوده و خواهد بود.
جلاس سران اتحادیه عرب امروز در اردن گشایش یافت.
بیست و هشتمین اجلاس سران اتحادیه عرب با حضور سران ۱۸ کشور عربی در سواحل بحر المیت در ۵۰ کیلومتری جنوب غربی امان پایتخت اردن برگزار و شب گذشته (چهارشنبه) با صدور بیانیه ای به کار خود پایان داد.
ایرنا