رئیس اداره میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی مراغه با اشاره به استقبال گسترده گردشگران نوروزی از جاذبه های تاریخی و طبیعی این شهرستان در ایام تعطیلات نوروزی گفت: تاکنون ۱۹۳هزار و ۸۰۴گردشگر و مسافر از این آثار بازدید کردند.

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی ترجمان صبح، یعقوب طالبی روز پنجشنبه در گفت و گو با خبرنگار ان افزود: این گردشگران و مسافران نوروزی از اثار تاریخی، جاذبه های طبیعی و گردشگری و نیز اثار دست ساز و صنایع دستی این شهرستان در این ایام دیدن کردند.
وی ادامه داد: حضور و بازدید گردشگران نوروزی از جاذبه های تاریخی، طبیعی و گردشگری این شهرستان نسبت به مدت مشابه سال گذشته از افزایش ۹ درصدی برخوردار بوده است.
وی اضافه کرد: این شهرستان با برخورداری از آثار متعدد تاریخی و جاذبه های فرهنگی و گردشگری، هم اکنون در تعطیلات نوروزی رتبه دوم استانی را در جذب گردشگر پس از تبریز به خود اختصاص داده است.
وی افزود: جاذبه تاریخی رصد خانه مراغه با ۱۹ هزار و ۸۵۳ بازدید توسط گردشگران داخلی و خارجی دومین اثر پربازدید آذربایجان شرقی در این ایام تاکنون بوده است.
وی با اشاره به اجرای تور رایگان مراغه گردی در این شهرستان ادامه داد: از ابتدای تعطیلات نوروزی تاکنون، سه هزار نفر از گردشگران در قالب این طرح از آثار تاریخی این شهرستان بازدید کردند.
وی اضافه کرد: این گردشگران از ۱۰ اثر تاریخی این شهرستان در قالب حدود ۳۰ هزار بازدید، دیدن کرده و با پیشینه این شهر تاریخی آشنا شدند.
رصدخانه تاریخی، گنبدهای چهارگانه تاریخی، موزه های سنگ نگاره و ایلخانی، معبد مهر و مقبره اوحدی مراغی از جمله آثاری است که در این تور گردشگری مورد بازدید گردشگران و مسافران نوروزی قرار می گیرد.
طالبی با اشاره به اجرای این طرح از اولین روزهای سال جدید در مراغه گفت: این تور گردشگری از دوم تا پانزدهم فروردین ماه در ۲ نوبت صبح و عصر اجرا می شود.
وی با اشاره به اجرای آیین نوروزگاهی در محل چهار اثر تاریخی مراغه برای گردشگران و مسافران نوروزی افزود: این آیین فرهنگی در محل رصدخانه تاریخی، گنبدهای کبود و مدور و نیز دهکده توریستی این شهرستان برگزار شده است.
شهرستان مراغه با حدود ۵۱۵ اثر تاریخی و تپه های شناسایی شده جزو ۱۰ شهر دارای بافت غنی تاریخی و فرهنگی در کشور محسوب می شود که حدود ۳۰۰ اثر تاریخی آن در فهرست آثار ملی به ثبت رسیده است.
شهرستان مراغه با حدود ۲۵۰ هزار نفر جمعیت در ۱۲۷ کیلومتری تبریز، مرکز آذربایجان شرقی واقع است.
ایرنا