رئیس هیات عالی نظارت بر انتخابات شوراهای اسلامی آذربایجان شرقی شوراها در سال‌های اخیر مشکلات و حاشیه هایی داشتند که بی تردید باید این مشکلات گام به گام و با کمک مردم و نمایندگان مجلس شورای اسلامی اصلاح و حل شود.

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی ترجمان صبح،  به نقل از هیات نظارت انتخابات شوراهای اسلامی، رضا علیزاده اظهار داشت: برخی مشکلات شوراها مربوط به قوانین است که نمایندگان مجلس شورای اسلامی به ویژه اعضاءکمیسیون شوراها به دنبال اصلاح قوانین موجود و یا تصویب قوانین جدید برای حل مشکلات و موانع پیش روی شورا ها هستند.

وی ادامه داد: در سوی دیگر مردم هم باید در انتخاب خود بیش از پیش دقت به خرج بدهند تا ظرفیت بالایی که در شوراها وجود دارد در دست افرادی باشد که علاوه بر تخصص های لازم تعهد را نیز داشته باشند چرا که شوراها باید روحیه خدمتگزاری و ایثار داشته باشند تا بتوانند با انرژی کامل وقت خود را برای خدمت گزاری به مردم صرف کنند و به همین منظور است که مردم باید افراد دارای برنامه و توانایی و بویژه متعهد و اخلاق مدار را انتخاب کنند.

نماینده مردم ورزقان در مجلش شورای اسلامی افزود: نقش مهم شوراها در مدیریت و توسعه و آبادانی  شهرها و روستاها باعث شده تا این جایگاه از حساسیت و ظرافت خاصی برخوردار شود و این جایگاه افراد با تجربه، نخبه و کار آمد را طلب می‌‌کند تا به صحنه بیایند تا برآیند کار رشد و توسعه همه جانبه شهر وروستا ها شود، طبیعی است که حضور افراد ناکارآمد و نااهل در این عرصه باعث ایجاد حاشیه شده و باعث خواهد شد تا انتظارات مردم از این نهاد برآورده نشود.

نایب رئیس هیات عالی نظارت بر انتخابات شوراهای اسلامی آذربایجان‌شرقی با مثبت ارزیابی کردن عملکرد کلی شوراها در طی ۴ دوره گذشته را با وجود برخی کاستی‌ها و حاشیه‌ها اظهار داشت: اگر به نقش شوراها در مدیریت، هدایت، جذب و نظارت اعتبارات در توسعه همه جانبه شهری و روستایی و نقش مستقیم مردم در امور خود توجه کنیم بیش از پیش به ارزش تشکیل نهاد شوراها پی خواهیم برد.

وی داشتن تجربه، تعهد و تخصص را مهم‌ترین خصیصه افرادی که باید به صحنه انتخابات بیایند دانست و ادامه داد: کاندیداها باید برنامه محور باشند و با ارائه برنامه‌ها و راهکارها اهداف خود را برای مردم روشن سازند و از وعده‌ها و شعارهای غیر واقعی بپرهیزند.

علیزاده اظهار داشت: اکنون مردم هم آگاه‌تر شده‌اند و دیگر به افرادی سعی در فریب افکار عمومی دارند توجهی نمی‌کنند فردی که تقوا را سرلوحه رفتار خود داشته باشد هیچگاه قولی نمی‌دهد که توان اجرایش را ندارد.

نایب رئیس هیات عالی نظارت بر انتخابات شوراهای اسلامی آذربایجان‌شرقی با اشاره به افزایش ثبت نام نامزدهای پنجمین دوره انتخابات شوراها نسبت به دوره گذشته گفت: در این دوره علاوه بر افزایش آمار ثبت نام کنندگان، در  روستاهایی که در دوره‌های قبلی شورا نداشتند نیز کاندیداهایی ثبت نام کرده‌اند که این امر  نشان از نهادینه شدن جایگاه شورا و اهمیت آن در بین مردم است.

فارس