معاون وزیر راه و شهرسازی گفت: اگر تمامی بدهی‌های سازمان راهداری و حمل و نقل جاده‌ای جمع‌بندی کنیم شاید نزدیک به ۳ هزار میلیارد تومان هم برسد.

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی ترجمان صبح داوود کشاورزیان در گفت‌وگو با خبرنگاران،با اشاره به اینکه دو سال قبل پرداخت ۱۰ درصد عوارض گازوئیل به  سازمان راهداری و حمل و نقل جاده‌ای تصویب‌شده است اظهار داشت: علی‌رغم مکاتبات اداری بین مجلس، وزارت نفت و سازمان راهداری و حمل و نقل جاده‌ای تاکنون پرداخت این عوارض به نتیجه‌ای نرسیده است، به همین دلیل نباید انتظار داشته باشیم تا پیمانکاران با وجود طلبکاری از سازمان مجدداً برای دولت پروژه‌ای احداث کنند در حالی که هنوز طلب پیمانکاران را پرداخت نکرده‌ایم.

وی بابیان اینکه راهدارخانه‌های منطقه ارسباران به ماشین‌آلات جدید نیاز دارند، افزود: اکنون درصدد خرید ماشین‌آلات و برخی تجهیزات دیگر هستیم و به‌محض خرید سعی می‌کنیم تا بخشی از نیازهای ماشینی این منطقه برطرف می‌شود.

رئیس سازمان راهداری و حمل و نقل جاده‌ای کشور با اشاره به بدهی‌های این سازمان ادامه داد: اکنون بالغ‌بر ۲ هزار میلیارد تومان در سطح کشور بدهی داریم ولی این‌همه بدهی‌های سازمان نیست و بخشی از بدهی‌ها هنوز صورت‌وضعیت نشده ولی اگر تمامی بدهی‌های سازمان راهداری و حمل و نقل جاده‌ای جمع‌بندی کنیم شاید نزدیک به ۳ هزار میلیارد تومان هم برسد، اگر ۱۰ درصد عوارض گازوئیل به این سازمان پرداخت می‌شد شاید اکنون شاهد این بدهی کلان نبودیم.

کشاورزیان با ذکر اینکه تمامی منابع مالی نگهداری راه‌های غیر شریانی بایستی از محل اعتبارات استانی تأمین شود، بیان کرد: بیش از ۲۰۰ هزار کیلومتر جاده در کشور داریم که نزدیک به ۸۶ هزار کیلومتر جاده‌های برون‌شهری و ۳۶ هزار کیلومتر راه شریانی و ۵۰ هزار کیلومتر راه غیر شریانی و عمدتاً فرعی و مابقی راه روستایی است.

وی با تأکید بر اینکه حدود ۵۵ درصد جاده‌های کشور راه‌های غیر شریانی بوده و برای نگهداری راه‌های غیر شریانی بایستی از منابع استانی استفاده کنیم، بیان داشت: برای نگهداری تمامی راه‌های کشور از طریق منابع استانی تأمین می‌شود و این قوانین در ابتدای کار دولت نهم وضع شد و در مقطعی پروژه‌ها را بین منابع ملی و استانی تقسیم کردند.

رئیس سازمان راهداری و حمل و نقل جاده‌ای کشور تصریح کرد: متأسفانه بودجه استانی برای نگهداری راه‌ها در سال‌های گذشته بسیار کاهش‌یافته به‌طوری که استانداران و فرمانداران به‌کلی فراموش کرده‌اند که تأمین منابع مالی جهت نگهداری از راه‌های برون‌شهری و روستایی بر عهده آن‌هاست.

کشاورزیان با اشاره به اینکه تمامی اعتبارات سازمان راهداری و حمل و نقل جاده‌ای با اولویت راه شریانی تخصیص می‌یابد، خاطرنشان کرد: اولویت بودجه این سازمان نگهداری از راه‌های شریانی بوده و با این وجود نمی‌توانیم برای راه‌های روستایی اعتباری اختصاص دهیم و از این امر منع هستیم در حالی که بر اساس قوانین اعتبارات نگهداری از راه‌های غیر شریانی از طریق منابع استانی تأمین می‌شود.

تسنیم