دادستان عمومی و انقلاب مراغه با اشاره به برخورد قانونی با هرگونه ساخت و ساز در اراضی باغی و کشاورزی در این شهرستان گفت: به منظور حفاظت از عرصه های کشاورزری برخی بناهای غیرمجاز در نقاط مختلف این شهرستان قلع و قمع می شود.

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی ترجمان صبح، علی دلداری روز یکشنبه در گفت و گو با خبرنگاران افزود: باتوجه به برخی ساخت و سازهای غیرقانونی در اراضی کشاورزی و باغی این شهرستان در قالب ساخت ویلا و اماکن تجاری، با اینگونه تغییر کاربری های غیرمجاز براساس قانون برخورد می شود.
وی ادامه داد: متاسفانه برخی مالکان این اراضی با قطع درختان و تخریب آن اقدام به تغییر کاربری می کنند که این امر با شکایت اداره جهاد کشاورزی این شهرستان علیه این افراد به صدور حکم قضائی منجر خواهد شد.
وی با اشاره به صدور حکم تخریب برای یک مورد تغییر کاربری در مسیر توریستی سد علویان مراغه گفت: با توجه به اینکه در این مسیر شاهد یک سری تغییرات کاربری بدون مجوز از مراجع قانونی از سوی مالکان و یا متصرفان اراضی باغی شهرستان هستیم لذا بر اساس ماده سه قانون حفظ کاربری اراضی زراعی و باغ ها یکی از این بناها قلع و قمع شد تا به وضعیت سابق بازگردانده شود.
وی افزود: با توجه به وضعیت طبیعی و جغرافیایی شهرستان مراغه و به منظور جلوگیری از تغییر وضعیت جغرافیایی این شهرستان بر اساس قانون حفظ اراضی زراعی و باغ‌ ها هرگونه ساخت و ساز غیرمجاز در اراضی زراعی این شهرستان ممنوع بوده و به شدت با متخلفان در این زمینه برخورد قانونی می‌شود.
*** تخریب ۲ مورد از ساخت و سازهای غیر مجاز در اراضی مراغه
مدیر جهاد کشاورزی مراغه نیز در گفت و گو با خبرنگار ایرنا با اشاره به برخورد با تغییر کاربری ها در اراضی کشاورزی این شهرستان گفت: این اداره با بررسی های کارشناسی با هرگونه ساخت و ساز غیرمجاز و غیرقانونی در این اراضی برخورد قانونی می شود.
محمد نریمانی افزود: در جدیدترین برخوردها با این گونه تخلفات،۲مورد ساخت و ساز غیرمجاز در روستاهای اسفستانج (مسیر توریستی سد علویان) و چکان این شهرستان برخورد قانونی انجام شد.
وی ادامه داد: برخورد قانونی با این ساخت و سازها که شامل ساخت واحد تجاری، مسکونی و رستوران در اراضی کشاورزی و باغی بوده؛ با هماهنگی و دستور مقام قضایی اجرا شد.
وی اضافه کرد: علاوه بر تخریب این ساخت و سازهای غیر مجاز؛ مالکان و متخلفان در این زمینه نیز یک میلیارد و ۲۱۲ میلیون ریال جریمه نقدی شدند.
شهرستان مراغه با بیش از ۱۱۰ هزار هکتار اراضی کشاورزی از قطب های مهم تولید محصولات کشاورزی در آذربایجان شرقی است.

ایرنا