استاندار آذربایجان شرقی با بیان اینکه ارتقا سطح همکاری با کشورهای دیگر سیاست دولت تدبیر و امید است، گفت: بر اساس سیاست دولت یازدهم زمینه های همکاری با کشورهای مختلف در آذربایجان شرقی فراهم است.

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی ترجمان صبح، اسماعیل جبارزاده روز یکشنبه در دیدار استاندار آموسانی کشور نامیبیا با وی افزود: با حضور هیات های مختلف نامبیا در ایران تعاملات دو کشور در حال گسترش است.
وی ادامه داد: علاقمندیم ارتباطات بین آذربایجان شرقی و نامیبیا از طریق اتاق بازرگانی که همگی بخش خصوصی هستند در این استان ادامه یابد.
جبارزاده اظهار کرد: از گروه های صنعتی، تجاری و بازرگانی نامیبیا دعوت می کنیم برای افزایش تعاملات بازرگانی به این استان سفر کنند.
وی گفت: نامیبیا تجارب خوبی در بخش معدن و فلزات گرانبها دارد و علاقمندیم از تجارب این کشور در این خصوص بهره مند شویم.
استاندار آذربایجان شرقی ادامه داد: آذربایجان شرقی از استان های تاریخی، فرهنگی، صنعتی و کشاورزی ایران اسلامی است و تجارت در این استان به سال های خیلی دور بر می گردد.
وی با اشاره به اینکه یکی از پیشه های مردم آذربایجان در گذشته تجارت بود، گفت: تبریز از قدیم به عنوان پل ارتباطی ایران و اروپا بوده و بازار بزرگ تبریز به عنوان میراث جهانی و همچنین مرکز تجارت شمالغرب کشور و منطقه است.
جبارزاده با اشاره به جمعیت بیش از سه میلیون و ۸۰۰ هزار نفری آذربایجان شرقی، افزود: ۲۴۰ هزار دانشجو و سه هزار و ۷۰۰ عضو هیات علمی سرمایه های خوب انسانی این استان است.
وی با یادآوری ظرفیت ها و پتانسیل های موجود در آذربایجان شرقی، اظهار کرد: در بخش صنایع سنگین، داروسازی و صنایع غذایی کارخانجات بزرگ و موفقی در استان فعالیت می کنند.
استاندار آذربایجان شرقی گفت: در بخش کشاورزی توانمندی های خوبی در این استان وجود دارد به طوری که در سال گذشته ۷۰۰ هزار تن گندم در آذربایجان شرقی تولید شد.

ایرنا