معاون امور بازرگانی و توسعه تجارت سازمان صنعت، معدن و تجارت آذربایجان شرقی گفت: میزان صادرات کالاهای غیر نفتی استان از تمامی گمرکات کشور در سال ۹۵ نسبت به سال ۹۴ حدود ۲۲٫۲ درصد افزایش یافته است.

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی ترجمان صبح،  غلامعلی راستی عصر چهارشنبه در جلسه کارگروه توسعه صادرات استان افزود: در سال گذشته ۲ میلیون و ۳۵۰ هزار تن کالای غیرنفتی به ارزش ۲ میلیارد و ۲۸۰ میلیون دلار به ۸۹ کشور صادر شده است.
وی با بیان اینکه در سال ۹۴، یک میلیون و ۹۲۰ هزار تن کالای غیرنفتی به ارزش یک میلیارد و ۹۹۱ میلیون دلار صادر شده بود، یادآوری کرد: در مقایسه آمار صادرات، ارزش صادرات غیرنفتی در سال گذشته نسبت به سال ۹۴ حدود ۱۴٫۵ درصد رشد داشته است.
معاون امور بازرگانی و توسعه تجارت سازمان صنعت معدن و تجارت آذربایجان شرقی با بیان اینکه میزان صادرات استان از گمرکات استان در سال گذشته یک میلیون و ۱۵۰ هزار تن به ارزش یک میلیارد و ۳۱ میلیون دلار بود، اظهار کرد: میزان صادرات کالای غیرنفتی در سال گذشته از گمرکات استان نسبت به سال ۹۴ نیز ۱۰ درصد افزایش یافته است.
راستی، میزان واردات از گمرکات استان در سال ۹۵ را ۵۶۶ هزار تن به ارزش یک میلیارد و ۲۰۹ میلیون دلار اعلام کرد.
وی گفت: بخش عمده کالاهای صادراتی استان کالاهای صنعتی به ارزش ۹۴۵ میلیون دلار با سهم ۴۱٫۴ درصدی و محصولات مس سونگون به ارزش ۳۱۷٫۵ میلیون دلار با سهم ۱۴ درصدی، کالاهای کشاورزی به ارزش ۲۸۵ میلیون دلار با سهم ۱۲ درصد و صادرات فلزات به ارزش ۱۶۱ میلیون دلار با سهم ۷ درصد بود.
راستی ادامه داد: صادرات فرش به ارزش ۱۶۳میلیون دلار با سهم ۷ درصد، صادرات سنگ و مواد معدنی به ارزش ۱۴۱ میلیون دلار با سهم ۶ درصد و صادرات محصولات شیمیایی و پتروشیمی به ارزش ۱۲۱ میلیون دلار با سهم ۵ درصد در رتبه های بعدی کالاهای صادراتی استان قرار دارد.

ایرنا