مدیر کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری آذربایجان شرقی بر ضرورت احیای ظرفیت های محلی روستاها برای رونق اقتصادی و ایجاد اشتغال تاکید کرد.

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی ترجمان صبح،  مرتضی آبدار یکشنبه در نشست نمایندگان حوزه های تخصصی طرح ضربتی تولید و اشتغال گفت: این هیئت در زمان اقامت خود در آذربایجان شرقی، از روستای اشتبین و روستای زنوزق و روستای کندوان بازدید خواهند کرد و به بررسی ظرفیت‌ها و پایش این روستاها در حوزه اشتغال و زیرساخت‌های مرتبط با حوزه مأموریت‌های سه‌گانه سازمان، همچنین ظرفیت‌های صنایع‌دستی هر روستا، خواهند پرداخت.

وی با اشاره به اینکه در بررسی روستا ها به حوزه گردشگری و میراث فرهنگی مناطق معرفی شده توجه خاصی خواهد شد، افزود: در این حوزه ها، تمامی نقاط جاذب گردشگر و همچنین مواریث فرهنگی شناسایی خواهد شد و اعتبار لازم جهت تقویت جاذبه‌های گردشگری، احیا و مرمت و حفاظت از مواریث فرهنگی، تخصیص خواهد یافت.

آبدار تاکید کرد: از مهم ترین اقداماتی که در این طرح اجرا خواهد شد، معرفی و شناسایی صنایع دستی مختص آن منطقه است، در این طرح برای تخصیص اعتبار جهت تقویت رشته‌های صنایع‌دستی موجود و احیای رشته‌های فراموش‌شده، تمهیدات لازم انجام می پذیرد تا با ایجاد اشتغال در روستاها به رونق اقتصادی آن کمک کند.

وی بر اهمیت فرهنگ سازی با استفاده از ظرفیت سمن ها تاکید و تصریح کرد: سمن ها پشتیبان فضای عمومی میراث فرهنگی هستند و با حضور مداوم و مستمر همواره گام های موثر در حفظ و پشتیبانی از میراث فرهنگی این استان برداشته اند. این نهاد های مردمی در تلاش هستند تا با فرهنگ سازی لازم، سبقه تاریخی و فرهنگی غنی استان را با مشارکت مردم احیا و حفظ کنند.

مدیر کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری آذربایجان شرقی با اشاره به توسعه روستاگردی و بوم گردی اظهار داشت: در توسعه روستاگردی و بوم گردی باید تمامی ضوابط و ساختار زیست محیطی محل رعایت شود و این مسئله در استان نیاز به اقدامات اساسی دارد که در این راستا  برنامه هایی نیز در حال تدوین و اجراست.

آبدار در پایان گفت: در روستاهای هدف گردشگری و دارای ارزش تاریخی، بر روی مسائل سرمایه گذاری و رونق گردشگری و ترویج صنایع دستی  افزایش اشتغال تمرکز شده و برنامه ویژه ای برای این روستاها با همکاری فرمانداری و دهیاری ها در نظر گرفته شده است.

گفتنی است نشست نمایندگان حوزه های تخصصی طرح ضربتی تولید و اشتغال سازمان میراث فرهنگی کشور با حضور هیئت نمایندگان اعزامی سازمان میراث فرهنگی کشور که برای اجرای طرح ضربتی تولید و اشتغال در ۷۳ روستای منتخب سراسر کشور، به تبریز نیز سفر کرده اند، همراه بود.

مهر