استاندار آذربایجان شرقی با بیان اینکه ۹۰ روستا در سیل اخیر در جنوب استان آسیب دیدند گفت: از این تعداد آب، گاز و برق ۷۰ روستا قطع شده بود که با تلاش نیروهای خدمت رسان، مجددا وصل شد.

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی ترجمان صبح، اسماعیل جبارزاده عصر یکشنبه در آیین شام غریبان جانباختگان این حادثه که در مسجد جامع روستای چنار در عجب شیر برگزار شد اظهار کرد: رئیس جمهوری نیز به کرات پیگیر حل مشکلات اهالی منطقه و آسیب دیدگان و سیل زدگان هستند و دولت با تمام توان در صدد رفع مشکلات پیش آمده است.
وی با اشاره به حضور پرشور مردم منطقه در مراسم تشییع جانباختگان این حادثه افزود: امروز بررگ زرین دیگری از حس نوع دوستی و هم دردی در روستای چنار نمود عینی یافت و از این پس برای فراموش نشدن یاد و خطره ۲۰ جان باخته این حادثه، در تمامی مکاتبات اداری با این روستا عدد ۲۰ در بالای نامه مرقوم می شود.
جبارزاده همچنین بیان کرد: در اطاعت از دستور و تاکید مقام معظم رهبری، رفع سریع و به موقع نیازها و مشکلات آسیب دیدگان را بر خود وظیفه می دانیم و در کمترین زمان ممکن به آسیب دیدگان کمک رسانی می کنیم.
وی به انتشار کشف جسد ۲ نفر در تیمورلو در فضای مجازی و تلوزیون بیگانه که عنوان می شد نیروهای امدادرسان دولتی حضور ندارند و خود مردم اجساد را جستجو و کشف می کنند اشاره کرد و گفت: این بی انصافی و حرکات مغرضانه است زیرا نیروهای امدادی بلافاصله پس از حادثه در محل حاضر بودند.
وی اظهار کرد: بازسازی روستای چنار جزء اولویت ها است و تا قبل از فصل سرما تمامی واحدهای تخریب شده و آسیب دیده باید تکمیل و در اختیار خانواده قرار گیرد.
۱۲ واحد مسکونی در روستای چنار به طور کلی تخریب شده و ۱۸ واحد نیز آسیب دیده اند.
وی با اشاره به تصمیمات ستاد بحران که با حضور نماینده رئیس جمهوری اتخاذ شد افزود: ۶۰ قطعه از اراضی دولتی در اختیار اهالی قرار داده می شود که از این تعداد ۳۰ قطعه به افراد آسیب دیده در سیل و ۳۰ قطعه نیز به خانوارهایی که خانه هایشان در بستر رودخانه ساخته شده داده می شود.
جبارزاده ادامه داد: طبق مصوبه ستاد بحران ۱۲ قطعه از این واحد ها توسط دولت با سرعت تمام و با فراهم کردن مقدمات اولیه توسط فرماندار و بخشدار و بنیاد مسکن تا قبل از فصل سرما ساخته می شود.
وی افزود: برای ۱۸ خانه آسیب دیده نیز وام کم بهره داده خواهد شد و ۳۰ قطعه نیز به صاحبان خانه هایی که دربستر رودخانه هستند با تایید فرمانداری داده می شود.
وی تاکید کرد: برای ساخت خانه های روستاییان آسیب دیده در سیل در استان توسط دولت تامین اعتبار شده و فرماندار و بخشدار شهرستان عجب شیر باید هرچه سریع تر وارد عمل شوند.
مراسم تشییع ۱۸ تن از جانباختگان این حادثه نیز بعد از ظهر امروز یکشنبه با حضور پرشور مردم و مسئولان در روستای چنار برگزار شد.
در جریان سیل جمعه گذشته در جنوب آذربایجان شرقی ۴۲ نفر جان خود را از دست دادند که تاکنون جسد ۳۶ نفر پیدا شده است.
ایرنا