استاندار آذربایجان شرقی با بیان اینکه بازسازی مناطق سیل‌زده با اولویت انجام می‌شود، گفت: کار بازسازی مناطق به سرعت آغاز می‌شود و در روستای چنار که بیشترین خسارت را دیده است، زمینی در بالادست روستا به منظور جابجایی خانه‌های آسیب‌دیده در نظر گرفته شده و به مسئولان محلی تاکید کرده‌ام که کار بازسازی باید قبل از فرارسیدن فصل سرما باید به اتمام برسد.

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی ترجمان صبح، اسماعیل جبارزاده در دیدار با دبیر مجمع تشخیص مصلحت نظام، در رابطه با وضعیت مناطق سیل زده استان، اظهار داشت: اقداماتی که در سال های گذشته برای مدیریت منابع آبی در استان صورت گرفته بود از وارد آمدن خسارات بیشتر در حادثه سیل اخیر پیشگیری کرد و باعث شد که حجم عمده‌ای از سیلاب‌ها به سمت دریاچه ارومیه سرازیر شود.

وی گفت: بارندگی‌های اخیر موجب ذخیره‌سازی ۳۰۰ میلیون متر مکعب آب در دو حوزه آبریز استان است که ۲۰۰ میلیون مترمکعب آن در پشت سدها ذخیره شده و ۱۰۰ میلیون مترمکعب نیز روانه دریاچه ارومیه شد.

استاندار آذربایجان شرقی افزود: در برنامه‌های احیای دریاچه ارومیه پیش‌بینی کرده بودیم که این حجم آب را در طول پنج سال به دریاچه برسانیم که با عنایت الهی این میزان آب در طی دو سه روز اخیر تامین شد.

وی گفت: البته در اثر شدت این بارندگی‌ها، خساراتی هم به برخی مناطق استان وارد شد، اما اقداماتی از قبیل لای‌روبی مسیر رودخانه‌ها و آبگیری سدهای جدید در سال‌های گذشته، از بروز خسارات بیشتر جلوگیری کرد.

جبارزاده افزود: در شهرستان بستان‌آباد یکی از سدهای جدید که به‌صورت آزمایشی آبگیری می‌شود چندین روستا را از خطر آب‌گرفتگی نجات داد و لای‌روبی بسیاری از رودخانه‌ها نیز موجب شد که بستر آنها ظرفیت عبور این مقدار از سیلاب را که بی‌سابقه بود داشته باشد.

وی با بیان اینکه بازسازی مناطق سیل‌زده با اولویت انجام می‌شود، گفت: کار بازسازی مناطق به سرعت آغاز می‌شود و در روستای چنار که بیشترین خسارت را دیده است، زمینی در بالادست روستا به منظور جابجایی خانه‌های آسیب‌دیده در نظر گرفته شده و به مسئولان محلی تاکید کرده‌ام که کار بازسازی باید قبل از فرارسیدن فصل سرما باید به اتمام برسد.

استاندار آذربایجان شرقی در خصوص تلفات جانی سیل در شهرستان آذرشهر نیز گفت: تلفات ما در این شهرستان در محدوده زیر پل غله‌زار بود که این مسیر، جاده رسمی نبود و در طول زمان به راه عبوری تبدیل شده بود و به هرحال خودروهایی که قصد عبور از این مسیر را داشتند دچار حادثه شدند.

جبارزاده با بیان اینکه موسسات خیریه نیز در کنار دولت برای جبران خسارت‌های سیل هستند، گفت: از کمک‌های ستاد جهاد توانمندسازی محرومین کشور در بازسازی مناطق سیل‌زده تشکر می‌کنیم و از حضور موسسات خیریه دیگر نیز استقبال می‌کنیم.

فارس