معاون پیشگیری از وقوع جرم دادگستری آذربایجان شرقی از اجرای طرح « کاهش تصادفات درون شهری » از چهارم اردیبهشت ماه سال‌جاری خبر داد.

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی ترجمان صبح، رضا مسعودی‌فر در نخستین جلسه کمیته اجرایی کاهش تصادفات درون‌شهری و ارتقاء فرهنگ ترافیک کلانشهر تبریز در سال ۹۶ که در سالن جلسات دادگستری تبریز برگزار شد، کاهش تصادفات فوتی و نظم‌بخشی به رفتارهای ترافیکی مردم را از اهداف طرح عنوان کرد.

وی اظهار داشت: طرح «کاهش تصادفات درو‌ن‌شهری و ارتقاء فرهنگ ترافیک کلانشهر تبریز» که قرار بود در دی ماه سال گذشته در دو مسیر انتخابی دروازه تهران- چایکنار و کمربند میانی تبریز به عنوان مسیرهای در اولویت اجرایی شود، به دلایل عدم اجرای اصلاحات هندسی و ایمن‌سازی معابر و نصب تابلوهای راهنمای مسیر به سال جدید موکول شد.

 مسعودی‌فر ضمن تأکید بر اطلاع‌رسانی مناسب طرح از سوی ارگان‌های مربوط از دست‌اندرکاران طرح خواست فراتر از وظیفه اداری به طرح بنگرند و با اعلام عزم جزم مسؤولان شهر در شکل‌گیری فرهنگ مناسب ترافیکی در کلانشهر تبریز بیان داشت: با اجرای این طرح اگر حتی جان یک نفر از مرگ در اثر تصادف نجات یابد، طرح مذکور موفقیت‌آمیز است.

معاون پیشگیری از وقوع جرم دادگستری استان از شهروندان تبریز درخواست کرد در اجرای طرح مزبور همکاری لازم را به عمل آورند.

 رعایت مقررات راهنمایی و رانندگی مثل استفاده از کمربند ایمنی، رانندگی بین خطوط، رعایت حداکثر سرعت مجاز، توقف پشت خط عابر پیاده، عبور عابران پیاده از محل‌های خطکشی شده از جمله مواردی است که به صورت جدی و با استفاده از دوربین‌های نظارت تصویری، حضور محسوس و نامحسوس پلیس راهور مورد کنترل قرار خواهد گرفت و در صورت تخطی به صورت قاطع برخوردهای قانونی صورت خواهد گرفت.

همچنین لازم به ذکر است، اقداماتی مثل مهندسی ترافیک، نصب دوربین و استانداردسازی و اصلاح هندسی خیابان، بازنگری و اصلاح علایم هشداردهنده، خط‌کشی‌ها، نصب امکانات کاهنده سرعت طبق استانداردها، رفع نقاط حادثه‌خیز، رفع معایب و نواقص معابر، تأمین امکانات گذر برای عابران پیاده، تعبیه موانع برای جلوگیری از گذر عابران پیاده‌رو در نقاط پرخطر و نیز اقدامات فرهنگی و اجتماعی مثل اطلاع‌رسانی، آموزش آیین‌نامه راهنمایی و رانندگی و آموزش کودکان در مهد کودک‌ها و مدارس از اقدامات انجام یافته در طرح مذکور است که تاکنون پیشرفت قابل ملاحظه‌ای داشته است.

فارس