نماینده مردم مرند و جلفا در مجلس شورای اسلامی گفت:منطقه آزاد ارس که قرار بود ناجی اقتصاد شمال‌غرب کشور باشد، در سایه مدیریت ضعیف و ناکارآمد، خودش در باتلاقی از مشکلات گرفتار آمده است.

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی ترجمان صبح، محمد حسن‌نژاد امروز در نطق میان دستور خود در مجلس، ضمن عرض تسلیت به مناسبت درگذشت هموطنان در سیل اخیر آذربایجان اظهار داشت: از مقام معظم رهبری به دلیل همدردی و اعزام نماینده به مناطق سیل‌زده تشکر می‌کنیم و  رئیس جمهور امروز از پل غله‌زار آذرشهر بازدید کرد تا از نزدیک دسته گل وزارت راه و شهرسازی را ببینند.

نماینده مردم مرند و جلفا در مجلس شورای اسلامی بیان کرد: به دلیل حساسیت بالای مردم منطقه در خصوص منطقه آزاد ارس لازم می‌دانم مشکل منطقه آزاد ارس را مطرح کنم ما از فلسفه ایجاد این منطقه آزاد حمایت می‌کنم که نعمتی برای مناطق مرزی است اما منطقه آزاد ارس که قرار بود ناجی اقتصاد شمال غرب کشور باشد، در سایه مدیریت ضعیف و ناکارآمد، خودش در باتلاقی از مشکلات گرفتار آمده به گونه‌ای که توان پرداخت حقوق و عیدی کارمندان خود را ندارد.

عضو کمیسیون اقتصادی مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه توسعه منطقه آزاد ارس به سمت مرند و هادیشهر با وجود تصویب در کمیسیون اقتصادی در دو مرحله، از حمایت مدیران دولتی محروم است، ادامه داد: در چهار سال تنها پنج کیلومتر جاده ساخته شده است، آمیکو بزرگ‌ترین و قدیمی ترین واحد تولیدی بر اثر لجبازی مدیر شما تعطیل شد.

حسن‌نژاد با بیان اینکه خودروسازی بریلیانس نیز به تبریز منتقل شد، افزود: فرصت شغلی ۷۰۰ نفری نساجی ترکیه‌ای به خاطر عدم تامین برق از دست رفت و فرودگاه به دست فراموشی سپرده شد تا گلخانه‌های عظیم منطقه به سمت ورشکستگی برود و بدتر از همه استخدام بالای ۳۰۰ نفر به صورت غیرقانونی به علاوه زمین‌خواری‌های نجومی که در ۲ مورد یعنی خرید اراضی کشاورزی از اهالی منطقه به قمیت ۱۸ هزار تومان و تغییر کاربری به صنعتی و واگذاری به قیمت ۵ هزار تومان آن هم به مساحت ۱۰۶ هکتار به شرکت فولاد آلیاژی و عدم خلع ید آن بعد از سه سال از عدم انجام تعهدات، خسارت ۱۰۰میلیاردی به بیت المال وارد کرد.

وی با بیان اینکه در موردی دیگر واگذاری بالای ۷۰هکتار اراضی کشاورزی به افراد خاص برای ساخت ویلا با وجود دستور صریح آقای ترکان در خصوص عدم واگذاری اراضی کشاورزی به غیر روستایی، انجام شده است، متذکر شد: منطقه را از دست مدیر ضعیف رها کنید و امید را به مرد بازگردانید، دلیل این همه لجبازی برای حفظ مدیری که هیچ‌کس از آن راضی نیست، قابل درک نیست.

حسن‌نژاد با بیان اینکه مردم با امضای طوماری عظیم از رئیس جمهوری می‌خواهند که مدیر منطقه را تغییر دهید، اظهار داشت: فعالان اقتصادی، مردم و بازاریان انتظار دارند تا این مدیر که نارضایتی‌هایی را ایجاد کرده تغییر دهید.

نماینده مردم مرند و جلفا با بیان اینکه تورم از سال‌ها پیش گریبانگیر اقتصاد ایران بود که در این دولت تورم کنترل شده است که جای تشکر دارد، بیان کرد: کاهش تورمی خوب است که با افزایش عرصه انجام گیرد، نه کاهش تقاضا با فقیر کردن مردم که متاسفانه در دولت یازدهم کاهش تورم با کاهش تقاضا همراه بود.

عضو کمیسیون اقتصادی مجلس شورای اسلامی ادامه داد: دولت تورم را از ۴۵ درصد به ۱۵ کاهش نداد بلکه از میانگین ۲۲ درصد به ۱۵ کاهش داد و هرکسی الفبای اقتصادسنجی را بلد باشد، می‌داند که تورم ۴۵ درصدی ناشی از آزادسازی نرخ ارز بوده و در سری زمانی لحاظ نمی‌شود.

حسن‌نژاد متذکر شد: اگر رای مردم را مجددا جلب کردید، تورم را از طریق افزایش عرضه کنترل کنید تا رضایت مردم را به همراه داشته باشد، کنترل نرخ ارز نیز در دولت جای تشکر دارد، رکود اقتصادی و بیکاری بزرگترین مشکلات اقتصادی در طول سالیان گذشته بوده است که متاسفانه در دولت یازدهم بهبود نیافت و بدتر نیز شد.

فارس