مدیرکل مشارکت های مردمی سازمان نوسازی، توسعه و تجهیز مدارس کشور گفت: با تلاش دولت دو سوم مدارس ایمن سازی شده و امیدواریم با کمک خیران بقیه مدارس را نیز ایمن سازی کنیم

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی ترجمان صبح ، سید محمد رضا جعفری چهارشنبه شب در نوزدهمین جشنواره خیران مدرسه ساز آذربایجان شرقی در تبریز، رویکرد جشنواره امسال را ایمن سازی مدارس اعلام و اظهار کرد: با تلاش دولت دو سوم مدارس ایمن سازی شده و امیدواریم با کمک خیران بقیه مدارس را نیز ایمن سازی کنیم.
وی با اشاره به استقبال خوب خیران از برگزاری این جشنواره گفت: سال گذشته در بیش از ۳۰۰ شهرستان کشور و با احتساب مراکز استان ها در ۵۰۰ شهرستان این جشنواره برگزار شد.
جعفری افزود: با وجود مشکلات موجود در آموزش و پرورش، رویکرد سازمان نوسازی، توسعه و تجهیز مدارس در جشنواره های خیران مدرسه ساز، ترویج عدالت آموزشی با همت خود آنان است تا دانش آموزان مناطق محروم نیز در محیط مناسبی تحصیل کنند.
مدیرکل آموزش و پرورش آذربایجان شرقی نیز با بیان اینکه همه ما مدیون انسان های خیراندیش هستیم گفت: در سایه همت و اعتماد خیران از سال ۱۳۹۲ تا کنون شاهد تعهد دو هزار و ۳۴۰ میلیارد ریال از سوی خیران بودیم.
جعفر پاشایی با بیان اینکه در مقایسه با هشت سال قبل شاهد افزایش ۹۰ درصدی مشارکت خیران در ساخت و ساز مدارس هستیم، افزود: در مجموع هشت سال قبل از دولت تدبیر و امید دو هزار و ۵۸۰ میلیارد ریال تعهد خیران برای مدرسه سازی بود.
وی با بیان اینکه سال گذشته ۷۵۰ میلیارد ریال در جشنواره خیران مدرسه ساز تعهد شد،خاطر نشان کرد: برای ترمیم ۷ هزار کلاس درس و تکمیل ۵۰ پروژه نیازمند دستان پرمهر خیران هستیم.
مدیرکل نوسازی، توسعه و تجهیز مدارس آذربایجان شرقی نیز در این مراسم گفت: در جشنواره هجدهم که پارسال برگزار شد، ۷۵ میلیارد و ۶۰۰ میلیون تومان توسط خیران نیک اندیش تعهد شد و پیش بینی می شود در جشنواره نوزدهم تعهد خیران ۱۰ درصد بیشتر از جشنواره سال گذشته باشد.
محمدرضا عیدی اظهار کرد: آذربایجان شرقی همواره در جذب مشارکت خیران مدرسه ساز در سطح کشور مقام نخست را داشته و پیش بینی می شود امسال نیز با برگزاری باشکوه جشنواره نوزدهم این جایگاه حفظ شود.
وی با بیان اینکه از مجموع ۲۳ هزار و ۷۰۰ کلاس درس استان، فقط ۹ هزار و ۶۳۷ کلاس مستحکم و ایمن وجود دارد، گفت: ۶ هزار و ۲۵۷ کلاس درس نیمه مستحکم و هفت هزار و ۸۰۰ کلاس درس غیرمستحکم در استان نیازمند مقاوم سازی و بازسازی است که مشارکت خیران می تواند در ساماندهی سریع این وضعیت کمک کند.
عیدی با اعلام اینکه حدود ۳۵ درصد از اعتبار ۱۰۸ میلیارد تومانی اداره کل نوسازی، توسعه و تجهیز مدارس استان از محل منابع دولتی در سال ۹۵ تخصیص پیدا کرده است، گفت: این در حالیست که میزان تعهدات تحقق یافته خیران در جشنواره هجدهم استان بیشتر از اعتبارات تخصیص یافته دولتی است.
مدیرکل نوسازی، توسعه و تجهیز مدارس آذربایجان شرقی اضافه کرد: در زمان حاضر ۷۵ مدرسه با ۴۴۵ کلاس درس در سطح استان در دست ساخت است که احداث بخش قابل توجهی از آن ها با مشارکت خیران صورت می گیرد.
وی اظهار امیدواری کرد: نیمی از این کلاس ها برای استفاده در سال تحصیلی آینده آماده بهره برداری باشد.
عیدی اعلام کرد: در ۴ سال گذشته ۳۲۲ مدرسه با یک هزار کلاس درس به عنوان طرح های خیرساز و مشارکتی در آذربایجان شرقی افتتاح شده که حجم قابل توجهی است.
به گفته مدیرکل نوسازی و تجهیز مدارس آذربایجان شرقی قرار است یک مدرسه شش کلاسه در آذرشهر و یک مدرسه سه کلاسه نیز در عجب شیر به یاد دانش آموزان غرق شده در سیل اخیر استان احداث شود.
ایرنا