مدیر جهاد کشاورزی مراغه از وارد شدن ۲۸۰ میلیارد ریال خسارت به بخش کشاورزی این شهرستان بر اثر سیل اخیر خبرداد و گفت:سیل ۱۶۰ میلیارد ریال به باغات و اراضی کشاورزی و ۱۲۰ میلیارد ریال به ابنیه و زیرساخت های کشاورزی خسارت زده است.

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی ترجمان صبح، محمد نریمانی روز پنجشنبه در گفت و گو با خبرنگاران  افزود: این خسارت ها شامل، آسیب های جدی به باغات و محصولات کشاورزی و نیز زمین های زراعی، جاده های بین باغی، پل های ارتباطی بین باغات و مزارع و نیز انهار سنتی انتقال آب کشاورزی است.
وی گفت: در سیل اخیر ۶۰ کیلومتر از راه بین مزارع و باغات، ۳۳ کیلومتر از انهار سنتی، ۴۰ ابنیه کشاورزی و چهار دهنه پل ارتباطی بین اراضی کشاورزی در این شهرستان بر اثر سیل آسیب دیده است.
وی افزود: بیشترین میزان آسیب به بخش کشاورزی از جمله مزارع پرورش ماهی، باغات و مراکز پرورش دام و طیور در روستاهای آشان، یایشهری، بهنق، کرده ده، قراتلو، احمد آبادو بیانلوجه بوده است.
وی ادامه داد: هم اکنون دستگاه های مختلف اجرایی و خدمات رسان با بسیج تمامی امکانات درصدد رفع مشکلات در نقاط سیل زده روستاهای این شهرستان هستند.
وی با اشاره به لزوم رفع مشکلات کشاورزان روستناهای آسیب دیده بر اثر سیل اخیر در این شهرستان اضافه کرد: مهلت دادن به تسهیلات ارائه شده به کشاورزان و نیز تخصیص اعتبارات لازم برای بازسازی بخش های آسیب دیده و ارائه تسهیلات لازم برای کشاورزان آسیب دیده از این بلای طبیعی ضروری است.
شهرستان مراغه با بیش از ۱۱۰ هزار هکتار اراضی کشاورزی از قطب های مهم تولید محصولات کشاورزی در آذربایجان شرقی است.
مراغه دارای حدود ۱۰۰ هزار هکتار اراضی کشاورزی بوده که از این میزان حدود ۲۱ هزار و ۱۵۰ هکتار به زیر کشت انواع باغات اختصاص دارد.

ایرنا