شهردار تبریز حمایت‌های مادی و معنوی شهرداری تبریز را پشتوانه احیای مجموعه تاریخی ربع‌رشیدی دانست.

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی ترجمان صبح،صادق نجفی در دیدار با گروه باستان‌شناسان آلمانی با اشاره به حمایت‌های شهرداری تبریز از پروژه احیای مجموعه تاریخی ربع‌رشیدی، خاطرنشان کرد: با توجه به پیشینه فاخر ربع رشیدی، شهرداری تبریز، حمایت از پروژه احیای این مجموعه را در برنامه‌های خود قرار داده‌است و تمام تلاش خود را برای نجات این پروژه از دهه‌های متمادی غربت و بلاتکلیفی به کار بسته است.

وی با اشاره به این‌که بر اساس مستندات تاریخی، حدود ۷۰۰ سال پیش صدها طب‌آموز از جای‌جای جهان با فرهنگ‌ها و زبان‌های مختلف در این مرکز حضور داشته‌اند، گفت: مجموعه علمی و آموزشی ربع‌رشیدی، یادگار ارزنده دوره‌ای از پیشتازی علمی و فرهنگی تبریز است که از جهت گستردگی و تنوع اقدامات، به سختی می‌توان نظیر آن را در طول تاریخ علمی کشور یافت.

شهردار تبریز با بیان این‌که به همین منظور چهار میلیارد تومان در ردیف برنامه‌‌وبودجه سال ۹۶ گنجانده شده است، گفت: طبق تفاهم‌نامه‌ چندجانبه‌ای که سال گذشته با اداره‌کل میراث‌فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان، دانشگاه هنر تبریز و موسسه باستان‌شناسی آلمان به امضا رسانده‌ایم، شهرداری تبریز در هر دو حوزه مطالعات اجرایی و عملیات مرمت، با تامین زیرساخت‌های فنی، حمایت‌های مادی و معنوی خود را پشتیبان گروه‌ باستان‌سنجی  و باستان‌شناسی پروژه احیای ربع‌رشیدی خواهد کرد.

وی تاکید کرد: ربع‌رشیدی، از افتخارات نظام علمی و آموزشی ایران است که اجرای عملیات باستان‌شناسی در آن،  از تجارب مهم گروه باستان‌شناسی آلمانی خواهد بود.

نجفی با اشاره به اهتمام ویژه شهرداری تبریز به احیای جایگاه متمدن و هویت‌مدار شهر تبریز، خاطرنشان کرد: ربع رشیدی، یادمان صلابت علمی و فرهنگی ایران در دوره ایلخانی است و انتظار داریم در زمان گردشگری تبریز ۲۰۱۸، شاهد شکوفایی بخشی از آن باشیم.

دکتر ژودیت تودالسکی، رئیس موسسه باستان‌شناسی آلمان نیز در این دیدار، با ابراز خرسندی از عهده‌دار شدن عملیات باستان‌شناسی ربع‌رشیدی، گفت:  با در نظر داشتن اهمیت تاریخی و اجتماعی سایت تاریخی ربع‌رشیدی، احیای این مجموعه، یک تجربه ویژه برای گروه باستان‌شناسی آلمان خواهد بود.

وی با اشاره به این‌که اولین مطالعات آکادمیک در خصوص ربع‌رشیدی، در سال ۱۹۶۰ میلادی توسط یک گروه آلمانی صورت گرفته است،  اظهار کرد: شخصیت رشیدالدین فضل‌الله و ابتکار مهم او در احداث این مرکز، انگیزه‌ای است که هر باستان‌شناسی را برای فعالیت در این سایت ترغیب می‌کند. این پروژه، زمینه شناخت سایر دوره‌های تاریخی تبریز را خواهد کرد.

تودالسکی با اشاره به این‌که مراحل مطالعاتی باستان‌شناسی ربع‌رشیدی با همکاری دانشگاه هنر تبریز، در حال اجرا است، خاطرنشان کرد: با پایان مطالعات، گروه به زودی فعالیت باستان‌شناسی خود را با حمایت‌های شهرداری تبریز و اداره‌کل میراث فرهنگی آذربایجان‌شرقی، در سایت تاریخی ربع‌رشیدی  آغاز می‌کند.

مرتضی آبدار مدیرکل میراث‌فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری استان نیز در این دیدار حضور داشت.

ایسنا