مراسم بزرگداشت روز سعدی با عنوان ‘سعدی شاعر صلح و بردباری’، در مکزیکوسیتی پایتخت مکزیک برگزار شد.

به گزارش روز یکشنبه پایگاه خبری تحلیلی ترجمان صبح، در این مراسم که با حضور دوستداران زبان و فرهنگ فارسی، سفرای کشورهای همسایه، روسای دانشگاهها و اعضای مراکز مطالعات آسیا و خاورمیانه، علاقمندان به زبان فارسی و مسائل ایران برگزار شد، آثار سعدی و پیام آن برای جهان مورد بررسی و تحلیل قرار گرفت.
«محمدتقی حسینی» سفیر جمهوری اسلامی ایران در مکزیک، طی سخنانی با اشاره به جنبه های مختلف آثار سعدی به موضوع صلح و اندیشه سیاسی سعدی پرداخت و گفت، سعدی، متفکر و شاعر ایرانی است که تاثیرات زیادی بر فرهنگ جهانی داشته است.
وی افزود: او در ورطه ادبیات بالاترین جایگاه را کسب کرده و به حق در زبان فارسی به عنوان ‘استاد سخن’ شناخته می شود. سخنان سعدی پس از ۷۰۰ سال همچنان برای خوانندگان آثارش با هر میزان آگاهی از زبان و ادبیات؛ لذت بخش و آموزنده و تفکر برانگیز است. در آثار سعدی از پند و نصیحت تا اصول اخلاقی، تعلیم سیاسی و طنز و مطائبه هر کس به فراخور سلیقه خود متاعی عالی پیدا می کند.
حسینی در ادامه با اشاره به اندیشه سیاسی سعدی و دیدگاه مجموعه نگر او گفت، آثار سعدی درس های مهمی برای دنیای سیاست دارد. برای سعدی انسانیت با تمام ابعاد آن و نه با قیدهای محدودکننده مورد توجه است. فراتر از این، سعدی تمام هستی را در یک نظم و هماهنگی می بیند که از یک منشاء سرشار از عشق برمی خیزد.
در ادامه مراسم، خانم «آنا ماریا بریونگوس» ادیب و نویسنده اسپانیایی از طریق ویدئو کنفرانس در این سمینار شرکت و سخنانی با عنوان ‘ سعدی مسافر’ ارائه کرد.
وی با اشاره به دوران زندگی پر فراز و نشیب سعدی، به داستان سفرهای این شاعر ایرانی به کشورهای مختلف اشاره کرد و تاثیرات این سفرها بر اندیشه های جهان دوستانه و صلح طلبانه ی وی را برشمرد.
در ادامه مراسم چند تن از جوانان ایرانی حکایت هایی از گلستان به زبانهای فارسی و اسپانیایی قرائت کردند که مورد توجه حاضران قرار گرفت.
علاقه به فراگیری زبان فارسی در مکزیک رو به افزایش است و دانشجویان بیشتری برای فراگیری زبان فارسی داوطلب می شوند
ایرنا