رئیس دانشگاه علوم پزشکی تبریز با اشاره به افزایش آمار بیماری‌های روحی و افسردگی در کشور گفت: همه باید بدانیم که از دست رفتن نیروی مولد جامعه از پیامدهای شیوع افسردگی است.
به گزارش پایگاه خبری تحلیلی ترجمان صبح، محمد حسین صومی در همایش حماین طلبی در حوزه سلامت روانی و اجتماعی با اعلام این مطلب اظهار کرد: افسردگی بیماری است که تاثیر زیادی در زندگی روزمره مبتلایان و اطرافیان آن‌ها دارد؛ به طوری که علاوه بر ایجاد مشکلات روانی، مادر بسیاری از بیماری‌های جسمانی نیز است از این رو در علم پزشکی بر توجه بیشتر به این اختلال و لزوم برطرف کردن آن پیش از اقدام به درمان بیماری‌های جسمی، تاکید شده است.
وی با اشاره به شعار امسال سازمان بهداشت جهانی، ادامه داد: در سال جاری “بیا در مورد افسردگی حرف بزنیم” شعاری است که انتخاب شده و اهمیت بسیاری دارد،  بررسی روند تغییرات  و شیوع افسردگی نشان از افزایش آمار مبتلایان به این عارضه در جهان دارد.
وی با بیان اینکه علائم افسردگی نسبت به ۱۵ سال گذشته ۱٫۹ برابر کم شده است، افزود: با این حال آمارها نشان از افزایش میزان افسردگی در جوامع مختلف دارد، در کشور و استان آذربایجان شرقی نیز آمارها از رشد ۵۰ درصدی این نوع بیماری‌ها دارد.
صومی خاطرنشان کرد: سلامت روان تنها موضوعی مربوط با سلامت عمومی جامعه نیست، بلکه یک موضوع در ارتباط با توسعه نیز است.
وی با اشاره به دستاوردهای طرح تحول نظام سلامت گفت: در این طرح،  توجه به سلامت روان مورد اهتمام دست اندرکاران حوزه سلامت کشور قرار گرفت؛ استان آذربایجان شرقی نیز یکی از استان های پیش رو در این زمینه بوده است.
وی گفت: یکی از دانشگاه های پیشرو در راه‌اندازی  مراکز سلامت روان جامع نگر بودیم که نتایج مثبت فعالیت این مراکز گام بزرگی در کنترل و پیشگیری از بیماری‌های روحی و روانی دارد.
ایسنا