رئیس کل گمرک ایران از افزایش ۵۰ درصدی کشفیات کالای قاچاق در گمرک جمهوری اسلامی ایران در سال گذشته نسبت به سال ۱۳۹۴ خبر داده بود.

به گزارش روز چهارشنبه پایگاه خبری تحلیلی ترجمان صبح به نقل  از روابط عمومی گمرک جمهوری اسلامی ایران، در سال گذشته سه میلیون و ۴۲۲ هزار و ۶۹۲ عدد مرسولات خروجی توسط دستگاه ایکس ری مورد بازدید و از این تعداد ۸۵۵ هزار و ۶۷۳ عدد مورد ارزیابی قرار گرفته است.
براساس این گزارش، گمرک جمهوری اسلامی ایران از میان کشفیات۸۱ کیلو و ۴۲۰ گرم تریاک و شیره، هشت کیلو و ۲۵۸ گرم شیشه، ۹ هزار و ۱۸۸ عدد انواع قرص های مخدر و روان گردان و ۱۵ گرم هروئین کشف و ضبط کرده است.
گمرک جمهوری اسلامی ایران اعلام کرد: کشفیات مذکور در حالی صورت گرفته که براساس ارزیابی سازمان جهانی گمرک، گمرک ایران در سال جاری میلادی یکی از گمرکات برتر جهان در کشف و مبارزه با قاچاق کالا و مواد مخدر شناخته شده است.
به گزارش پایگاه خبری تحلیلی ترجمان صبح، به گفته رئیس کل گمرک ایران امسال ۱۹ دستگاه ایکس‌ری کامیونی علاوه بر ۱۲ دستگاه فعلی به ظرفیت گمرک برای اسکن محموله‌ های تجاری افزوده می‌شود.
این تعداد دستگاه براساس قرارداد منعقده بین گمرک و دو سازمان داخلی یعنی وزارت دفاع و انرژی اتمی بخشی از ایکس‌ری‌های کامیونی توسط این سازمان‌ها ساخته و تعدادی نیز از خارج خریداری می‌شود که با نصب و راه‌اندازی این دستگاه‌ها، گمرک ایران به ایکس‌ری‌های پرسرعت و سرعت متوسط تجهیز خواهد شد.
«مسعود کرباسیان» درباره تأثیر به‌کارگیری دستگاه‌های الکترونیکی برای شناسایی و کشف محموله‌های قاچاق کالا می گوید این امر منجر به افزایش درآمد گمرکی و ناامن شدن فضا برای قاچاقچیان شده است.
به گفته وی در بحث مبارزه با پولشویی، گمرک ایران با همکاری سیستم بانکی موفق به تشکیل ۲هزار و ۷۰۰ پرونده و معرفی آن به مراجع ذی‌صلاح شده است.
رئیس کل گمرک ایران از افزایش ۵۰ درصدی کشفیات کالای قاچاق در گمرک جمهوری اسلامی ایران در سال گذشته نسبت به سال ۱۳۹۴ خبر داده بود.
بنا به این گزارش، کشفیات مواد مخدر و پیش سازهای صنعتی از ۱۵کیلوگرم در سال ۱۳۹۱ به ۳۰۰ تن در سال ۱۳۹۴ رسید و گمرک موفق شده در سال گذشته نیز بزرگترین محموله هرویین را به وزن ۵۳۶ کیلو کشف و ضبط کند که بازتاب بین المللی بسیار زیادی هم داشت.