مدیرکل بنیاد مسکن انقلاب اسلامی آذربایجان شرقی گفت: ۱۰۰ تن میلگرد و ۶ هزار تن سیمان از سوی رهبر معظم انقلاب و بنیاد مستضعفان به سیل زدگان آذربایجان شرقی اهدا شد.

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی ترجمان صبح، حافظ باباپور روز پنجشنبه در گفت و گو با خبرنگاران افزود: علاوه بر این مصالح وام های کم بهره و بلاعوض برای بازسازی و مقاوم سازی واحدهای مسکونی خسارت دیده استان پرداخت می شود.
وی با بیان اینکه یک هزار و ۲۸۴ واحد مسکونی در ۶ شهرستان تبریز، مراغه، عجب شیر، اسکو، بستان آباد و آذرشهر خسارت دیده است، اظهار کرد: برای بازسازی و مقاوم سازی این واحدها حدود ۲۸۵ میلیارد ریال و ۵۰۰ میلیون ریال اعتبار نیاز است.
مدیرکل بنیاد مسکن آذربایجان شرقی یادآوری کرد: حسب دستور رئیس جمهوری ساخت خانه برای خانواده های بی سرپرست که در سیل اخیر دچار خسارت شده اند، به صورت رایگان انجام می شود.
باباپور، ادامه داد: برای بازسازی و مقارم سازی واحدهای سیل زده استان ۲۰۰ میلیون ریال وام کم بهره در روستاها و ۳۰۰ میلیون ریال در شهرها و ۵۰ میلیون ریال وام بلاعوض در روستاها و ۶۰ میلیون ریال در شهرها اعطا می شود.
وی با اشاره به اینکه عمده خسارت سیل به روستای چنار عجب شیر وارد شده است، گفت: احداث واحد مسکونی برای ۱۳ خانوار سیل زده این روستا و ساماندهی ۶۰ واحد واقع در مسیر بستر رودخانه بر عهده این بنیاد بوده و تلاش می شود واحدهای مسکونی برای خانوارهای سیل زده کمتر از ۳ ماه آینده تکمیل و تحویل آنان شود.
مدیرکل بنیاد مسکن آذربایجان شرقی یادآوری کرد: هم اکنون برای سیل زدگان این روستا اسکان دایمی از سوی این بنیاد ایجاد شده است.
باباپور، افزود: برای احداث واحدهای مسکونی به سیل زده های این روستا و صاحبان خانه های واقع در حریم و بستر رودخانه ۱۸ هکتار زمین از سوی منابع طبیعی در اختیار این بنیاد قرار گرفته است.
مدیرکل بنیاد مسکن آذربایجان شرقی با اشاره به اقدام های این بنیاد در شهرها و روستاهای استان گفت: هم اکنون طرح هادی در یک هزار و ۹۵۰ روستای استان تهیه و مطالعه و در ۷۰۳ روستا اجرا شده و ۱۹۸ هزار و ۸۵۸ سند مالکیت در روستاها و ۱۹ هزار و ۲۲۸ سند در شهرهای زیر ۲۵ هزار نفر صادر شده است.
باباپور، با بیان اینکه براساس سرشماری سال ۹۰ حدود ۲۸۳ هزار واحد مسکن روستایی در استان وجود دارد، اظهار کرد: تاکنون ۱۴۵ هزار و ۸۷۷ معادل ۵۱٫۵ درصد مسکن روستایی در استان مقاوم سازی شده است.
وی اجرای ۱۶ هزار و ۶۵۴ واحد مسکونی در شهرهای زیر ۲۵ هزار نفر جمعیت و ۱۱ هزار و ۵۷۵ واحد مسکونی ارزان قیمت برای اقشار کم درآمد را از اقدام های این بنیاد در بخش مسکن شهری اعلام کرد.
باباپور، ادامه داد: یک هزار و ۵ واحد مسکونی نیز در قالب مسکن محرومان برای اقشار محروم جامعه از سوی خیران مسکن ساز استان احداث شده است.
گفتنی است بارش باران شدید و جاری شدن سیل در مناطق مختلف آذربایجان در ۲۵ فروردین علاوه بر وارد کردن خسارت های شدید به تاسیسات شهری و روستایی آذربایجان شرقی موجب مفقودی ۴۳ تن از هموطنان در شهرستان های عجب شیر و آذرشهر شد که با تلاش های شبانه های روزی نیروهای امدادی و خدمات رسان تاکنون پیکر ۴۱ نفر پیدا شده است.
ایرنا