رئیس سازمان سنجش و آموزش کشور گفت: داوطلبین آزمون‌های سراسری و تحصیلات تکمیلی دانشگاه‌ها در سال ۹۶ افزایش یافته است.
به گزارش پایگاه خبری تحلیلی ترجمان صبح، ابراهیم خدایی در حاشیه بازدید از حوزه امتحانی کنکور کارشناسی ارشد سال ۹۶ در محل دانشگاه تبریز  در گفت‌وگو با خبرنگاران اظهار کرد: در سال جاری ۸۷۸ هزار داوطلب آزمون کارشناسی ارشد وجود دارد و ۴۹ درصد داوطلبین، خانم و ۵۱ درصد آقا هستند.
وی اضافه کرد: متقاضیان آزمون کارشناسی ارشد در ۱۳۲ رشته امتحانی، در  ۶۸ شهرستان و ۱۸۵ حوزه امتحانی طی روزهای ۷ و ۸ اردیبهشت به رقابت می‌پردازند.
وی با با بیان اینکه نتیجه اولیه آزمون نیمه دوم خرداد ماه اعلام می شود، گفت: با توجه به تجمیع آزمون دانشگاه‌های آزاد و دولتی  پیش بینی ظرفیت ۱۷۰ الی ۱۸۰ هزار نفر برای اقدام از طریق سازمان و ظرفیت  ۱۵۰ هزار نفری دانشگاه آزاد اسلامی داریم. کل نتایج نهایی در هفته اول شهریور اعلام خواهد شد.
خدایی آمار داوطلبین کنکور کارشناسی ارشد در استان آذربایجان‌شرقی را  ۴۲ هزار نفر داوطلب عنوان کرد و گفت: این داوطلبین  در ۱۳۲ رشته امتحانی در حوزه‌های امتحانی تعیین شده در دو شهرستان تبریز و مراغه به رقابت می پردازند.
وی از افزایش داوطلبین آزمون کارشناسی ارشد در سال جاری نسبت به سال گذشته خبر داد و گفت: در مجموع ۸۷۸ هزار و ۳۸۷ داوطلب در آزمون ورودی دوره‌های کارشناسی ارشد ناپیوسته دانشگاه‌ها و موسسات آموزش عالی ثبت نام کردند که این آمار در مقایسه با تعداد ثبت نام کنندگان سال گذشته که ۷۶۱هزار و ۱۱۶ بود، بیش از ۱۳ درصد افزایش یافته است. علت اصلی این افزایش تجمیع آزمون‌ دانشگاه‌های دولتی و آزاد است.
وی خاطرنشان کرد: تعداد داوطلبین آزمون سراسری و آزمون دکتری دانشگاه‌ها نیز در سال جاری افزایش داشته است، با توجه به تجمیع آزمون ورودی دانشگاه آزاد اسلامی با سنجش، افزایش داوطلبین آزمون های کارشناسی ارشد و دکتری دانشگاه‌ها منطقی به نظر می‌رسد ولی در خصوص آزمون سراسری این مسئله قابل تحلیل است.
وی با بیان اینکه سیاست وزارت علوم توسعه رشته‌های بین رشته‌ای و فرارشته‌ای است، گفت:   آمار داوطلبین کنکور کارشناسی ارشد ۹۶،  ۸۷۸ هزار نفر است ولی چون در این دوره  آزمون، در حدود ۶۸ رشته بین رشته‌ای  وجود دارد و برخی از  افراد متقاضی شرکت در دو رشته هستند،  آمار متقاضی رشته‌ها، ۹۵۰ هزار نفر است.
ایسنا