۱۲ شبه نظامی افراط گرا وابسته به سازمانی موسوم به «جماعت مجاهدین» که از سوی روسیه تروریستی اعلام شده است، در منطقه کالینینگراد خارج از سرزمین اصلی این کشور بازداشت شدند.

به گزارش ایرنا، بازداشت این افراد پس از تدابیر امنیتی تشدید شده به علت واقعه انفجار انتحاری چندی پیش در متروی شهر سن پترزبورگ روسیه انجام شده که ۱۵ کشته و حدود ۶۰ مجروح برجای گذاشت.
پایگاه خبری اسپوتنیک روز پنجشنبه نوشت: این سازمان تروریستی که به صورت لفظی به جماعت مجاهدین شهرت یافته است، زیر نظر و به نفع سازمان های تروریستی بین المللی فعالیت می کند.
بازداشت شدگان اتباع کشورهای آسیای میانه معرفی شده اند ولی نام کشورها اعلام نشده است.
کالینینگراد بین کشورهای لهستان و لیتوانی در ساحل دریای بالتیک با ۳۰۰ کیلومتر فاصله از خاک روسیه (شرق اروپا) قرار دارد که تا پیش از جنگ دوم جهانی متعلق به آلمان بود.
دیروز نیز ماموران سازمان امنیت فدرال روسیه دو تروریست داعشی را در جزیره ساخالین در خاور دور این کشور دستگیر کردند.
سازمان امنیت فدرال روسیه اعلام کرد: دو تروریست داعشی در جزیره ساخالین برای انجام عمل تروریستی آماده شده بودند که یکی از آنها روس و دیگری شهروند یکی از کشورهای آسیای میانه است.
روسیه از آغاز همکاری نظامی با سوریه علیه تروریسم در مهرماه سال ۹۴ که سبب وارد شدن ضربه های سنگینی به گروههای مختلف تروریستی شده، هدف تهدید قرار گرفته است و برای پیشگیری از وقوع هر گونه رویدادی، تدابیر امنیتی در شهرهای مختلف به ویژه مسکو اجرا می شود.
تاکنون دهها نفر در پایتخت و دیگر شهرها از جمله سن پترزبورگ و همزمان در مناطق مختلف قفقازی روسیه به ویژه داغستان و جمهوری چچن که از چند سال پیش شاهد فعالیت مردان مسلح و وابستگان گروههای تروریستی فعال در خاورمیانه از جمله داعش است، دستگیر شده اند و براساس گزارش های اعلام شده، برخی از آنان نیز برای اجرای عملیات تروریستی آماده شده و دستور گرفته بودند.
درگیری های مردان مسلح با ماموران امنیتی در برخی مناطق قفقاز روسیه که از شمال غرب دریای خزر تا دریای سیاه را شامل می شود، تاکنون سبب کشته شدن دهها جنگجو، نیروی امنیتی و غیرنظامی شده است.
از سوی دیگر، صدها روسی به ویژه از جمهوری ها و مناطق قفقازی روسیه در صفوف تروریست های تکفیری به ویژه داعش در سوریه و عراق می جنگند که تاکنون شمار زیادی از آنان کشته شده اند.
تدابیر ویژه امنیتی نیز برای شناسایی و بازداشت این افراد هنگام بازگشت از خارج به روسیه اجرا می شود.