نماینده مردم تبریز، اسکو و آذرشهر در مجلس شورای اسلامی با تاکید بر انتخابات شوراهای اسلامی شهر و روستا گفت:دو معیار اصلی صداقت درگفتار و برنامه در رفتار  بایستی مد نظر مردم در انتخابات باشد
به گزارش پایگاه خبری تحلیلی ترجمان صبح، شهاب الدین بیمقدار اظهار کرد: با وجود اعلام صلاحیت‌ها از سوی هیات‌های اجرایی و نظارت در انتخابات شوراهای اسلامی، بی تردید نقش مردم در انتخاب اصلح‌ها و نشاندن افرادکاردان و متعهد در جایگاه شوراها به عنوان پارلمان محلی بسیارحساس و تعیین کننده است.
وی تاکید کرد: در انتخابات شوراهای اسلامی شهر و روستا دو معیار اصلی صداقت درگفتار و برنامه در رفتار  بایستی مد نظر مردم در انتخاب قرار گیرد چرا که فرد صادق در گفتار هیچگاه وعده خلاف نمی دهد و البته برنامه های نامزدها هم بایستی واقع بینانه بوده و خارج از توان آنها نباشد.
وی افزود: بایستی از بین این تعداد کاندیداها افرادی شناسایی و انتخاب شوند که دارای روحیه ایثار و کار تیمی بوده و صلاح جمعی را بر منفعت شخصی ترجیح دهند.
وی با اشاره به نقش شوراها در قانون اساسی کشور گفت: قانون گذار  بر اساس فصل هفتم قانون اساسی،  اختیارات و وظایفی را برای شوراها پیش بینی کرده است که بر این اساس شوراها می توانند در عرصه های مختلف مدیریت شهری و روستایی نقش آفرین باشند اما در دوره های گذشته بیشتر حوزه عمرانی مورد توجه قرار گرفته و بقیه حوزه ها مغفول مانده اند.
بی مقدار با بیان اینکه شوراها در بعد نظارتی نتوانسته اند موفق عمل کنند، تاکید کرد: مطابق با ماده ٧١ قانون شوراها، از ٣٢ وظیفه شورای شهر، قریب نیمی از آن به کارکرد نظارتی می‌پردازد و در کارکرد نظارتی در کنار نظارت‌های فنی و اجتماعی سهم عمده به کارکرد نظارت مالی و بودجه‌ای برمی‌گردد .
نماینده مردم تبریز، اسکو و آذرشهر در مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه افزایش ثبت نام‌ها در این دوره از انتخابات شوراها در مقایسه با دوره‌های قبل نشان از ارتقاء جایگاه شوراها در بین مردم است، ادامه داد: کثرت داوطلبین به ویژه در شهر های بزرگ کار مردم را برای انتخاب افراد شایسته سخت می‌کند و  این امر نشان می‌دهد که در کشورمان بایستی  احزاب سامان بگیرند و با ارائه لیست افراد و برنامه‌های حزب مطبوع، مردم را در انتخاب شایسته یاری کنند.
وی افزود: در این صورت مردم هم در پایان دوره مسئولیت افراد منتخب به راحتی می‌توانند حزب مورد نظر خود را سنجیده و بازخواست کنند و  احزاب هم بی شک برای موفقیت خود افراد توانمندی را معرفی خواهند کرد.
وی با اعلام اینکه  لازم است تعداد اعضای شوراها افزایش یابد تا کمیسیون‌های تخصصی برای انجام کارها به طور واقعی در شوراها  فعال شوند، گفت: تاکنون چنین موضوعی به صورت جدی در کمیسیون شوراها و امور داخلی کشور مطرح نشده است اما عده ای از نمایندگان با این نظر موافق هستند و تصمیم داریم موضوع را به طور جدی پیگیری کنیم تا اگر دولت لایحه ای در نظر نگرفت به صورت طرح موضوع عملی شود.
بیمقدار عنوان کرد: لازم است تعداد اعضای شورای شهر تهران به ۱۲۰ نفر برسد و شهرهایی مانند تبریز و کرج شورای ۶۰ نفر داشته باشند و شهرهای دیگر به نسبت جمعیت تعداد اعضایشان افزایش یابد.
نماینده مردم تبریز،اسکو و آذرشهر در مجلس شورای اسلامی ادامه داد: حتی تعداد اعضای شورا درشهرهای کوچک نیز باید افزایش یابد؛ چرا که این شهرها دارای قوم‌های مختلفی هستند و با افزایش اعضای شورای شهر از هر قومی نماینده‌ای در شورا حضور خواهد داشت و صدای همه شنیده می‌شود.
ایسنا