معاون عمرانی استاندار آذربایجان شرقی ‌گفت:با تشکیل کمیته سیل در استانداری باید با تدابیر درست خسارات مالی و جانی را به حداقل برسانیم.
به گزارش ترجمان صبح، محمدصادق پورمهدی در شورای برنامه‌ریزی و توسعه آذربایجان با بیان اینکه خسارات سیل زمانی زیاد می‌شود که در طبیعت دست‌اندازی می‌کنیم افزود: ۷۰ درصد کشور در معرض خطر زلزله و ۵۰ درصد کشور در معرض خطر سیل هستند.
وی افزود: از سال ۷۸ تا به امروز ۳۳۸ سیل حادثه ساز داشتیم و در سال‌های اخیر این موضوع افزایش یافته است که تغییرات اقلیمی در این حوادث مؤثر است.
معاون عمرانی استاندار آذربایجان شرقی با اشاره به اینکه بارش‌های اخیر نقطه ای و لحظه‌ای است گفت: باید پیش‌بینی ها دقیق‌تر باشد و اینکه بگوییم ابری، نیمه ابری و همراه با رگبارهای پراکنده است، پاسخگوی پیشگیری از حوادث نیست و باید هواشناسی به تجهیزات روز مجهز شود.
وی با بیان اینکه متأسفانه در برخی موارد برای حریم و بستر رودخانه سند گرفته و ساختمان ساخته‌اند، ابراز داشت: ۶۰ درصد حریم رودخانه‌های استان تصرف شده و باعث افزایش خسارات جانی و مالی شده است.
پورمهدی ۳۲۳ میلیارد تومان را برآورد اولیه برای خسارات وارده سیل اخیر عنوان کرد و گفت: در کشاورزی، ابنیه عمرانی و زیرساخت‌های برق و گاز و… آسیب دید که باید به سرعت برای جبران خسارات اقدام کنیم.
وی دخالت بشری در بستر و حریم رودخانه‌ها و ساخت‌وساز غیراصولی در آن را مورد اشاره قرار داد و گفت: در سیل پل غله زار آذرشهر که تلفات جانی داشتیم، سال ۸۷ شورای ترافیک شهرستان اجازه عبور داده و اهالی از این منطقه عبور می‌کردند. هرچند در روز سیل هشدارهای لازم و برخورد پلیسی صورت گرفت ولی ۲۲ نفر گرفتار شدند.
معاون عمرانی استاندار آذربایجان شرقی با بیان اینکه سیل تبریز تلفات جانی نداشت ولی برای مزارع و منازل خسارت زد، ادامه داد: اگر در منطقه هربی و دامنه کوه سهند و… تدابیر لازم را نداشته باشیم و مسیرها را لایروبی و آزادسازی نکنیم این حوادث دوباره تکرار خواهد شد.
وی تاکید کرد: لایروبی آجی چای باعث کاهش چشمگیر خسارات در تبریز شد و باید تدابیر این‌چنینی ادامه یابد.
وی با تاکید بر اینکه شهرداری‌ها باید در شهرها از احداث منازل در حریم رودخانه‌ها جلوگیری کنند، تصریح کرد: نباید تحت فشار و سفارش‌ها اجازه ساخت بدهیم و بعدها باعث خسارت در شهرها باشیم.