معاون سرمایه گذاری میراث فرهنگی آذربایجان شرقی گفت: در راستای گسترش مراودات بین دو کشور و توسعه گردشگری، پیشنهاد شد تا چهارمین نشست در تبریز با هدف معرفی تبریز به عنوان پایتخت گردشگری کشورهای اسلامی در سال ۲۰۱۸ برگزار شود.

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی ترجمان صبح، احمد حمزه زاده اظهارداشت: سومین نشست تخصصی همکاری‌های مشترک ایران و ترکیه در زمینه اقتصادی و گردشگری در هیلتون شهر وان ترکیه و تحت عنوان ‘پروژه ابتکار شرق آناتولی و با محوریت فرصت‌هایی برای تجارت ۳۰ تا ۵۰ میلیارد دلار’ برگزار شد.وی افزود: در سومین دور نشست همکاری‌های ایران و ترکیه ۶ نشست تخصصی برگزار و بر ضرورت همکاری مشترک استان‌های مرزی دو کشور در زمینه اقتصادی و گردشگری تاکید شد.

وی با بیان اینکه در این نشست مشترک دو روزه شرکت کنندگان با برگزاری پنل های تخصصی تجاری، صنعتی، کشاورزی، دانشگاهی و گردشگری به معرفی توانمندی‌های استان خود پرداختند گفت: محور مذاکرات توسعه روابط گردشگری بین دو کشور، بهره‌گیری و استفاده از ظرفیت‌ها و قابلیت‌های گردشگری خصوصاً در استان‌های هم‌جوار مرزی بود.

حمزه زاده افزود: در این نشست کارشناسان و مدیران فعال در بخش سرمایه گذاری استان‌های آذربایجان شرقی، آذربایجان غربی و اردبیل به معرفی توانمندی‌های سرمایه گذاری ایران پرداخته‌اند، خواستار تعمیق روابط اقتصادی متقابل شدند.

قائم مقام مدیر کل تشریح کرد: بعد از مطرح شدن موانع و دغدغه‌های گردشگری و سرمایه گذاری و بررسی ظرفیت‌های سرمایه گذاری ایران و ترکیه، مقرر شد کمیته کارشناسی بین دو کشور جهت احصا و بررسی مشکلات و مسائل توسعه روابط بین استان‌های همجوار و در نهایت تهیه اکشن پلن های عملیاتی توسعه روابط با هدف افزایش همکاری متقابل در جهت رونق و توسعه بیشتر استان‌ها تشکیل شود.

معاون سرمایه گذاری استان گفت: در این نشست، شرکت کنندگان با اشاره به هدف‌گذاری افزایش حجم مبادلات دو کشور تا سقف ۳۰ میلیارد دلار، این هدف‌گذاری قابل دستیابی عنوان کرده و با توجه به گام‌های مهم دو کشور برای افزایش سطح مناسبات، بر استفاده از ظرفیت‌های همدیگر برای توسعه همه جانبه تاکید کردند.

حمزه زاده یادآور شد: در ورودی محل برگزاری این نشست غرفه معرفی ظرفیت‌های گردشگری و سرمایه گذاری استان دایر شده بود که در این غرفه کتابچه، سی دی و بروشورهای معرفی و پکیج‌های سرمایه گذاری در حوزه گردشگری استان توزیع شد.

وی بیان کرد: در راستای گسترش مراودات بین دو کشور و توسعه گردشگری، پیشنهاد شد تا چهارمین نشست در تبریز با هدف معرفی تبریز به عنوان پایتخت گردشگری کشورهای اسلامی در سال ۲۰۱۸ برگزار شود.

بنا به این گزارش، این نشست مشترک دو روزه با همکاری آژانس توسعه شرق آناتولی ترکیه، موسسه مطالعات استراتژیک آسیایی (تاسام) و دفتر مطالعات سیاسی و بین‌المللی وزارت امور خارجه ایران و با مشارکت مدیران و فعالان اقتصادی استان‌های آذربایجان شرقی، آذربایجان غربی و اردبیل از ایران و استان وان از ترکیه در شهر وان برگزار شد.

تسنیم