معاون اجتماعی و فرهنگی شهردار تبریز گفت: تبریز با سه دوره پایتختی و قدمتی ۴ هزار ساله شهر علم و ادب و عرفان است.

به گزارش ترجمان صبح، حجت الاسلام احمد حمیدی که در مراسم افتتاحیه سومین جشنواره بین المللی خلاقیت و نوآوری هنرهای اسلامی و صنایع‌دستی اظهار داشت: وجود آثار مختلف هنری و تاریخی همچون ربع رشیدی، مسجد کبود و همچنین فرهیختگان، دانشمندان شهیر و شاعران برجسته طی سالهای گذشته در این شهر، نشانگر فرهنگ غنی تبریزاست.

وی افزود: این غنای فرهنگی در آثار هنرمندان و شاعران برجسته ای همچون مرحوم قطب الدین کازرونی شیرانی از بزرگان عرفان و فلسفه ایران ذکر شده و وی در مقدمه کتاب خود از تبریز به عنوان وطن خود یاد کرده است.

معاون فرهنگی و اجتماعی شهردار تبریز، ادامه داد: امیدوارم ایام اقامت میهمانان گرامی در تبریز، موجب آشنایی هر چه بیشتر جهان اسلام هویت و فرهنگ آن گردد.

حمیدی با اشاره به در پیش رو بودن تبریز ۲۰۱۸ و حضور گردشگران کشورهای اسلامی در تبریز، خطاب به میهمانان حاضر در مراسم افتتاحیه جشنواره تصریح کرد: در سال ٢٠١٨ فستیوال های مختلفی در خصوص تبریز ٢٠١٨ برگزار خواهد شد که میزبانی از شما و هموطنانتان افتخار بزرگی برای ما محسوب می شود.

وی ادامه داد: شما سفیران کشورهای اسلامی در این شهر معنوی و تاریخی هستید و امیدواریم با حضور در این شهر پیام صلح و دوستی و آرامش این شهر را به جهانیان برسانید.

لزوم پیگیری تاسیس دبیرخانه دائمی جشنواره هنرهای اسلامی/ مشارکت شهرداری تبریز عامل اصلی تداوم جشنواره

رئیس دانشگاه هنر اسلامی تبریز بر لزوم پیگیری تاسیس دبیرخانه دائمی جشنواره بین‌المللی خلاقیت و نوآوری تبریز در هنرهای اسلامی و صنایع دستی تاکید کرد.

محمدعلی کی‌نژاد، یادآور شد: تداوم برگزاری این جشنواره در ۶ سال اخیر باعث دلگرمی هنرمندان صنایع دستی جهان اسلام شده است.

وی ادامه داد: این جشنواره این ظرفیت را دارد که به تبیین هنر اسلامی بپردازد و فاصله هنرمندان جهان اسلام را کم کرده و باعث تبادل افکار خواهد بود.

رئیس دانشگاه هنر اسلامی تبریز خاطرنشان کرد: تمدنی که براساس هنر و فرهنگ و اخلاق شکل بگیرد تمدنی توسعه یافته خواهد بود.

کی‌نژاد اظهار کرد: هنر میتواند در راستای نشان دادن چهره لطیف و صلح جوی اسلام پیش قدم باشد.

وی در بخش دیگری از سخنان خود از همکاری و مشارکت ویژه شهرداری تبریز در اجرای این جشنواره قدردانی کرده و همراهی مدیریت شهری تبریز را عامل مهم تداوم این جشنواره عنوان کرد.

فارس