ناظر گمرکات آذربایجان‌شرقی از از واردات ۳۰ تن کالا به ارزش ۴۷ میلیون دلار از ۳۳ کشور دنیا از طریق مبادی گمرکی استان در فروردین امسال خبر داد.

به گزارش ترجمان صبح، علی‌اصغر عبا‌س‌زاده صبح امروز در گفت و گو با خبرنگاران اظهار داشت: در فروردین امسال  ۱۱۶ هزار تن کالا به ارزش ۹۷ میلیون دلار از طریق مبادی گمرکی استان صادر شده است.

وی افزود: صادرات کالا از مبادی گمرکی استان در مدت یاد شده نسبت به مدت مشابه سال گذشته از نظر وزنی افزایش ۴۶ درصدی و از نظر ارزش ۳۵درصد را نشان می دهد.

عباس‌زاده عمده اقلام صادراتی از طریق مبادی کمرگی استان را شامل مواد پلاستیکی و اشیای ساخته شده از این مواد  به ارزش ۲۹ میلیون دلار، میوه و پوست مرکبات به ارزش ۱۸ میلیون دلار، راکتورهای هسته‌ای دیگ بخار و آبگرم ماشین آلات و وسایل مکانیکی با ۱۲ میلیون دلار، سوخت‌های معدنی و روغن‌های معدنی و محصولات حاصل از تقطیر آنها با ۴ میلیون دلار، فرآورده‌های غلات، آرد و نشاسته به ارزش ۴ میلیون دلار برشمرد.

وی گفت: این کالاها به بیش از ۶۵ کشور از جمله عراق، ترکیه، گرجستان، افغانستان، ارمنستان، ایتالیا، روسیه، اسپانیا، بلغارستان، پاکستان، امارات متحده عربی و جمهوری آذربایجان صادر شده است.

عباس‌زاده از واردات افزون بر ۳۰ هزار تن کالا به ارزش  ۴۷ میلیون دلار از طریق مبادی گمرکی استان آذربایجان‌شرقی در فروردین امسال خبر داد و اضافه کرد: این میزان نسبت به مدت مشابه سال گذشته از نظر وزن  سه درصد و از نظر ارزش ۴۰ درصد کاهش نشان می‌دهد.

وی عمده کالاهای وارداتی از این مبادی گمرکی استان را ماشین آلات و وسائل مکانیکی اجزا و قطعات آنها به ارزش ۸ میلیون دلار، چوپ و اشیا چوبی و زغال چوب به ارزش ۶ میلیون دلار، کاغذ و مقوا به ارزش ۳ میلیون دلار، مصنوعات از چدن آهن یا فولاد با ۴ میلیون دلار، ماشین آلات و دستگاه های برقیو پخش صوت و تصویر تلویزیونی با ۴ میلیون دلار عنوان کرد.

عباس‌زاده گفت: این کالاها از ۳۳ کشور از جمله ترکیه، ایتالیا، چین، آلمان، امارات متحده عربی، چین، آلمان، سوئدف هلند، هند، ژاپن و اسپانیا پس از انجام تشریفات گمرکی وارد کشور شده است.

فارس