مدیرکل ارشاد استان آذربایجان شرقی با بیان اینکه مجتمع‌های فرهنگی و هنری آذربایجان شرقی واگذار می‌شوند گفت: اعتبارات دولتی برای نگهداری فضاها کافی نیست و تصمیم جدی دولت بر این است که امور به خود مردم واگذار شود.

به گزارش ترجمان صبح، محمد محمدپور بعد از ظهر امروز در نشست خبری با اصحاب رسانه استان با تاکید بر اینکه نگاه کاریکاتوری به فرهنگ مطلوب نیست اظهار داشت: باید نگاه به همه بخش‌ها یکسان باشد تا توسعه فرهنگی متوازن رخ دهد که تلاش کرده‌ایم این موضوع در استان محقق شود.

وی رویکرد سال ۹۶ را تکمیل روند سال ۹۵ دانست و افزود: سال ۹۵ حدود ۸۰۰ نفر ساعت برای برنامه ریزی طرح‌های فرهنگی و هنری در استان، زمان و نفر صرف شد که نهادهای غیر دولتی هم برنامه‌های خود را برای سال جدید ارائه کردند و در شورای طرح و برنامه بررسی شد.

مدیرکل ارشاد آذربایجان شرقی با اشاره به اینکه در سال ۹۵ بیش از ۱۰۰۰ برنامه برگزار شد، گفت: امسال از نظر کمی و کیفی برنامه‌ها ارتقا می‌یابند که تلاش می‌کنیم برنامه‌ها را نهادهای مردمی برگزار کنند و فقط اداره کل ارشاد نظارت کننده باشد.

محمدپور با تاکید بر اینکه رویکرد دولت واسپاری و واگذاری برنامه‌های فرهنگی و هنری به مردم است، ادامه داد: برگزاری نمایشگاه کتاب تبریز، جشنواره تئاتر فجر و جشنواره خوشنویسی از نمونه‌های موفق برگزاری برنامه‌ها توسط مؤسسات مردمی است چراکه عمق و اثرگذاری برنامه‌ها بالاتر بوده و این تجربه موفق در امسال نیز پیگیری می‌شود.

وی با بیان اینکه مجتمع‌های فرهنگی و هنری آذربایجان شرقی واگذار می‌شوند، گفت: اعتبارات دولتی برای نگهداری فضاها کافی نیست و تصمیم جدی دولت بر این است که دولت فقط اقدامات حاکمیتی را انجام دهد و بقیه امور به خود مردم واگذار شود.

این مقام ارشد فرهنگی استان، ارتقای سطح کمی و کیفی مطبوعات در استان را مورد اشاره قرار داد و گفت: شاخص‌های رتبه بندی رسانه‌ها در حال اجرا است تا در آینده از این رتبه بندی برای برنامه‌های بعدی مورد توجه قرار گیرد، ضمن اینکه تعداد رسانه‌های مجوزدار آذربایجان شرقی از ۱۵۷ رسانه مکتوب و مجازی در سال ۹۱ به ۳۰۲ نشریه مکتوب و پایگاه‌های خبری در سال ۹۵ افزایش یافت.

وی با بیان اینکه از بین ۳۰۲ رسانه مجوزدار در استان، ۹۲ مورد مربوط به پایگاه‌های خبری در فضای مجازی است، ادامه داد: تعداد پایگاه‌های بدون مجوز بسیار بالا است که باید به سرعت ساماندهی شوند.

محمدپور به عمل رئیس جمهور به وعده خود در تشکیل بنیاد فرهنگ و هنر و ادب آذربایجان اشاره کرد و افزود: با آغاز به کار این بنیاد، برنامه‌های کلانی در دست مطالعه و طراحی است که به تدریج برای ارتقای فرهنگ آذربایجان در شمال غرب اچرا می‌شوند.

وی با اشاره به اینکه امسال یکصدمین سال تأسیس هنرستان میرک است که مراسم ویژه‌ای در تبریز برگزار می‌شود، خاطرنشان کرد: این هنرستان مدتی تعطیل شده بود ولی شایسته نیست هنرستانی که در یکصد سال اخیر هنرمندان بزرگی را به جامعه تقدیم کرده است تعطیل باشد که به نحو شایسته در حال فعالیت است و این فعالیت گسترش می‌یابد.

مدیرکل ارشاد آذربایجان شرقی با تاکید بر اینکه موسیقی فاخر مورد حمایت قرار می‌گیرد، ابراز داشت: موسیقی موغام، عاشیق لار و موسیقی آذربایجان از جمله هنرهای اصیل آذری است که با تشکیل انجمن‌های هنری و جشنواره‌های سراسری در صدد ارتقای جایگاه این هنرها در کشور هستیم چراکه موسیقی عاشیقی در کشورهای دیگر مدعی دارد و باید این نوع موسیقی را به نام ایران آذربایجان در دنیا برجسته کنیم.

وی افزود: قائم مقام وزیر فرهنگ و هنر جمهوری آذربایجان در جشنواره موسیقی عاشیقی حضور یافت و از رونق این موسیقی در ایران متعجب شد.

محمدپور در ادامه به اجرای برنامه‌های متنوع قرآنی در سطح استان اشاره کرد و ابراز داشت: در این جشنواره‌ها و مسابقات چهره‌ها و پدیده‌های جدیدی از استعدادها شناسایی شد و درخواست مجور تأسیس مؤسسات قرآنی نیز به صورت چشمگیر افزایش یافته و این نشان از استقبال مردم از این نوع مؤسسات است.

وی در پایان از سفر وزیر ارشاد به آذربایجان شرقی خبر داد و گفت: صالحی امیری روز شنبه و یکشنبه در استان حضور می‌یابد که شرکت در جشنواره بین‌المللی کاریکاتور و دیدار با اصحاب فرهنگ و هنر و رسانه از برنامه‌های مهم این دو روز خواهد بود.

تسنیم