معاون بازسازی و مسکن روستایی بنیاد مسکن انقلاب اسلامی کشور با بیان اینکه ساخت خانه های مناطق سیل زده آذربایجان شرقی تسریع می شود، گفت: تمامی منازل مسکونی آسیب دیده تا پایان تابستان امسال تکمیل و به صاحبان آنها واگذار می شود.

به گزارش ترجمان صبح، عزیزالله مهدیان ظهر دوشنبه در جریان بازدید از روند ساخت خانه های سیل زده روستای چنار شهرستان عجب شیر افزود: وقوع سیل در استان آذربایجان شرقی به تعداد ۱ هزار و ۳۰۰ واحد مسکونی در شهرهای تبریز، آذرشهر، بستان آباد، اسکو، مراغه و عجب شیر خسارت وارد کرده و ۹۰۰ واحد به طور کامل تخریب شده است.
وی ادامه داد: احداث واحد مسکونی برای ۱۳ خانوار سیل زده این روستا و ساماندهی ۶۰ واحد واقع در مسیر بستر رودخانه بر عهده این بنیاد بوده و تلاش می شود واحدهای مسکونی برای خانوارهای سیل زده در سریع تر زمان تکمیل شود.
وی ‌اظهار کرد: با توجه به اینکه واحدهای تخریب شده بیشتر در بستر رودخانه واقع شده اند لذا امکان بازسازی آنها به لحاظ ایمنی درست نیست از این رو محل جدیدی برای ساخت این واحدها پیش بینی شده است.
مهدیان با اشاره به حمایت ‌های رهبر معظم انقلاب و رئیس جمهوری از مناطق سیل زده، گفت: ۱۰۰ تن میلگرد و ۶ هزار تن سیمان از جانب رهبر معظم انقلاب برای ساخت خانه‌ های سیل‌ زدگان اهدا شده و رئیس جمهوری نیز اعلام کرده که واحدهای سیل ‌زدگان بدون سرپرست خانوار، به طور ۱۰۰ درصد رایگان احداث خواهد شد‌.
معاون بازسازی و مسکن روستایی بنیاد مسکن انقلاب اسلامی کشور به فرآیند ساخت ۱۳ واحد که به صورت رایگان توسط دولت ساخته خواهد شد اشاره کرد و گفت: ساخت این منازل با قوت در حال پیگیری است و ‌تا کنون پی ریزی پنج واحد تمام شده و مابقی نیز ظرف روزهای آتی تمام می شود.
مهدیان به جابجایی واحدهای در معرض خطر گفت: با زمینی که از سوی منابع طبیعی واگذار شده و ۲۰ میلیون تومان وام کم بهره در روستاها به همراه ۵ میلیون تومان وام بلا عوض و ۲ میلون تومان وام معیشتی بخشی از خسارات مردم سیل زده جبران می شود.
سیل ۲۵ فروردین ماه گذشته در عجب شیر ۲۱ قربانی گرفت که ۲۰ تن از افراد از اهالی روستای چنار بودند.
شهرستان عجب شیر با حدود ۸۵ هزار نفر جمعیت در ۹۸ کیلومتری جنوب غربی تبریز مرکز آذربایجان شرقی واقع شده است.
ایرنا